تاریخ انتشارچهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۰
المانیتور نوشت: درحالی‌که تلاش‌‌های دولت بایدن با هدف مذاکره برای بازگشت به توافق هسته‌‌ای ۲۰۱۵ ایران قوت خود را از دست داده و تهران برای تقویت توان دفاعی‌اش به روسیه روی آورده است، ایالات متحده و اسرائیل از دوشنبه بزرگ‌ترین رزمایش مشترکی را که تاکنون بین ارتش دو بازیگر برگزار شده است، آغاز کرده‌اند.
چرا آمریکا و اسرائیل رزمایش برگزار می‌کنند؟
به گزارش خبر24، در ادامه این مطلب آمده است: چهار بمب‌افکن B-۵۲ ایالات متحده با قابلیت حمل سلاح اتمی، جنگنده‌‌های رادارگریز F-۳۵، F-۱۵، F-۱۸ و یک گروه آفندی ناو هواپیمابر به رهبری ناو USS George H.W Bush بوش، ۱۴۲ هواپیمای آمریکایی و اسرائیلی و ۱۲ کشتی جنگی در این مانور نظامی شرکت دارند. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت که حدود ۶۴۰۰ پرسنل آمریکایی و بیش از ۱۱۰۰ نفر از نیرو‌‌های دفاعی اسرائیل در این مانور شرکت کرده‌اند. در این رزمایش، نیرو‌‌های عملیات ویژه و نیرو‌‌های زمینی ایالات متحده، تیم‌‌های جست‌وجو و نجات جنگی حضور دارند. یک مقام ارشد دفاعی گفت که حدود ۱۸۰هزار پوند مهمات، از جمله بمب‌‌های هدایت‌شونده لیزری و راکت‌‌های چهار سامانه HIMARS آمریکا، استفاده می‌شود.

ژنرال مایکل «اریک» کوریلا، فرمانده کل نیرو‌‌های ایالات متحده در خاورمیانه، این رویداد را به‌عنوان «یک مانور مشترک ترکیبی» توصیف کرد که قابلیت همکاری آنها با شرکایشان را در زمین، هوا، دریا و فضای سایبری بهبود می‌‌بخشد. کوریلا، فرمانده مرکز سنتکام، این رزمایش را به رزمایش‌‌هایی تشبیه کرد که ایالات متحده «به‌طور معمول» با ارتش‌‌های منطقه انجام می‌دهد. اما یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده که به شرط ناشناس ماندن با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که این رزمایش بسیار فراتر از این امر خواهد بود. این مقام گفت: «این مهم‌ترین رزمایش بین ایالات متحده و اسرائیل تا به امروز خواهد بود.»

این مقام ارشد دفاعی تاکید کرد که نوک پیکان این رزمایش‌ها به‌طور خاص ایران نیست، بلکه این رزمایش برای آزمایش توانایی ارتش آمریکا با هدف گسیل نیروها به خاورمیانه و ترکیب شدن با ارتش اسرائیل برای پاسخگویی به تهدیدهای بزرگ طراحی شده است. باوجوداین‌، مقامات پنتاگون می‌گویند انتظار می‌رود «ایران و دیگر دشمنان ایالات متحده این رزمایش را رصد کنند.» این نمایش بی‌‌سابقه نظامی در حالی صورت می‌گیرد که بیش از دو سال تلاش دیپلماتیک دولت بایدن برای مذاکره در مورد احیای برجام، به نظر می‌رسد به پایان رسیده است. این رزمایش را که مقامات پنتاگون و سنتکام طی چند هفته با هماهنگی دولت قبلی اسرائیل ترتیب داده‌اند، در بحبوحه نشانه‌‌هایی از بی‌صبری دولت بنیامین نتانیاهو بر سر گزارش‌‌هایی مبنی بر ادامه تلاش ایالات متحده برای دستیابی به راه‌حل با ایران از طریق مذاکره رخ می‌دهد. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: «ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌‌ای را پیدا نخواهد کرد.» وی افزود: «ترجیح ما حل و فصل این مساله به صورت دیپلماتیک است. این کار دشوار شده؛ زیرا برجام در تعلیق است.»

منبع: انتخاب
24-news.ir/vdcivvazrt1azz2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما