تاریخ انتشاريکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶
دولت سوریه اعلام کرد که گزارش گمراه کننده سازمان ملل درباره حمله شیمیایی ادعایی در دوما در نزدیکی دمشق را رد می‌کند.
واکنش سوریه در مورد حمله شیمیایی
به گزارش خبر24، وزارت خارجه سوریه روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دمشق گزارشی را که یک روز قبل توسط تیم موسوم به «تیم تحقیق و شناسایی» سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) درباره حادثه ادعایی استفاده از ماده کلر در دوما در آوریل 2018 منتشر شده بود، به طور کامل رد می‌کند.

وزارت خارجه با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که این گزارش فاقد شواهد علمی و عینی است و هیچ فرد عاقل یا متخصصی نمی تواند به چنین نتایج گمراه کننده‌ای برسد.

در این بیانیه آمده است: نویسندگان این گزارش از مشاهدات عینی مطرح شده توسط طرف‌های دولتی، کارشناسان، دانشگاهیان و بازرسان سابق سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که به دلیل تخصص و دانش خود مشهور هستند، غفلت کرده‌اند.

وزارت خارجه در ادامه افزود: این گزارش گمراه کننده سوریه را غافلگیر نکرد و بار دیگر صحت موضع این کشور در قبال گزارش های سازمان منع سلاح های شیمیایی را که فاقد اعتبار بود، ثابت می کند. سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر با به رسمیت شناختن تیم تحقیقاتی و شناسایی که فاقد مشروعیت است، مخالف بودند.

وزارتخانه یادشده تأکید کرد، دمشق از همه کشورهای طرف قرارداد ممنوعیت و سازمان ملل می‌خواهد که مسئولیت‌های خود را برای حفظ استقلال، اعتبار و آینده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به دوش بکشند و اجازه ندهند که ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی بر کار و نقش آنها مسلط شوند، وظایف خود را سیاسی یا سیاسی کنند.

به گزارش سانا، وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه خود از این نهاد بین المللی به عنوان ابزاری یاد کرد که غرب از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند.

در این بیانیه مجددا استفاده از تسلیحات شیمیایی در هر مکان، در هر زمان و تحت هر شرایطی را محکوم کرد و از همه کشورهای عضو کنوانسیون منع و سازمان ملل متحد خواست که مسئولیت‌های خود را برای حفظ استقلال، اعتبار و آینده این سازمان بر عهده بگیرند.

وزارت امور خارجه سوریه در پایان بیانیه خود اعلام کرد: آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی نباید در کار و نقش این سازمان دخالت کنند و وظایف خود را سیاسی نکنند، از آن به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کنند و بعداً برای توجیه حملات خود به سوریه از آن استفاده کنند.

منبع: ایرنا
24-news.ir/vdchk6nzi23nzkd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما