تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در سومین مقصد سفرش به آمریکای لاتین وارد هاوانا شده بود با مقامات کوبایی دیدار کرد.
جزئیات دیدارهای وزیر خارجه ایران در کوبا
به گزارش خبر24، وزیر خارجه کوبا در دیدار امیرعبداللهیان بار دیگر تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را محکوم کرد و از سفر رئیس جمهور کوبا به ایران در سالجاری میلادی خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر روز (شنبه) به وقت محلی با «برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه کوبا در این دیدار با اشاره به ملاقات امیرعبداللهیان با رئیس جمهور کوبا از سفر رئیس جمهور کوبا به ایران در سالجاری میلادی خبر داد.

 وی بار دیگر تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را محکوم کرد و افزود: همبستگی خود را با ایران در خصوص اقدامات ثبات زدا و دخالت در امور داخلی این کشور اعلام می‌کنیم.

وزیر خارجه کوبا همچنین بر حمایت این کشور از حق همه کشورها برای دستیابی به انرژی هسته‌ای با مقاصد صلح آمیز تأکید کرد.

برونو رودریگز با اشاره به سفر امیرعبداللهیان به هاوانا بیان کرد: بازدید شما این فرصت را فراهم می‌آورد که ما مجددا مراتب قدردانی خود را از ایران به خاطر حمایت‌های مستمر از کوبا در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا اعلام کنیم.

حسین امیرعبداللهیان نیز با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور کوبا اظهار داشت: درباره موضوعات مختلفی رایزنی کردیم. مایلم یک بار دیگر بر اهمیت مناسبات دو‌کشور تأکید کنم.

وی افزود: سیاست‌های تحریم‌های یکجانبه و قلدرمابانه آمریکایی‌ها در قبال کشورهای مستقل محکوم به شکست است. وقایع ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۲ اثبات کرد که سلاح تحریم اثربخش نبوده و طرف آمریکایی با مداخله و تحریک مردم کوبا به اغتشاش به دنبال اهداف سوء خود است.   

وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و کوبا را مبتنی بر پایه های محکم و متین تاریخی دانست.

امیرعبداللهیان افزود: در عرصه مناسبات سیاسی، روابط در عالی ترین سطح خود برقرار بوده و هر دو کشور در مسیر حفظ استقلال و مخالفت با یکجانبه گرایی دارای نگاه و اهداف مشترک هستند.

برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا نیز در این دیدار  روابط با جمهوری اسلامی ایران را یک اولویت برای کوبا خواند

استمرار همکاری دو کشور در  مجامع بین‌المللی و تبادل هیئت‌های سطوح عالی بین دو کشور از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کوبا در این دیدار بود.


رئیس جمهور کوبا در دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: کوبا برغم فشارها مصمم به همکاری با کشورهای دوست و رفع موانع و چالش‌های پیش رو است.


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در آخرین مرحله از سفر خود به آمریکای لاتین، روز شنبه ۱۵ بهمن با «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه در حوزه‌های دوجانبه و مسائل بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت. 

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ایران و کوبا و مرور بر روابط دوجانبه، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و توسعه همکاری‌های فیمابین تأکید کرد. 

امیرعبداللهیان از همکاری کوبا در تولید انواع واکسن مشترک در ایران قدردانی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاری‌ها در موضوعات بین‌المللی، حمایت قاطع ایران از کوبا و محکومیت تحریم‌ها و مداخله خارجی در این کشور را مورد تاکید قرار داد. 

میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا نیز در این دیدار با تمجید از تاریخ و فرهنگ ایران، پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و فنی ایران در سایه تحریم‌ها را ستودنی خواند و بر علاقه‌مندی خود نسبت به افزایش تماس‌ها و مراودات فیمابین تأکید کرد. 

وی تحولات منطقه آمریکای لاتین و جهان را واجد فرصت‌های نوینی برای تقویت چندجانبه گرایی خواند و افزود:کوبا برغم فشارها مصمم به همکاری با کشورهای دوست و رفع موانع و چالش‌های پیش رو است.

رئیس جمهور کوبا افزود: دولت آمریکا فقط به منافع خود می‌اندیشد و ارزشی برای دیگران قائل نیست. ما استقلال سیاسی خود را به بهای سنگینی به دست آورده‌ایم و آن را حفظ خواهیم کرد.

طرفین در این دیدار بر توسعه همکاری‌های پزشکی، دارویی، تجهیزات پزشکی و واکسن تأکید کردند.


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهایش با مقامات کوبا با «ریکاردو کابریساس روئیس» معاون نخست وزیر کوبا دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به دیدارهایش با رئیس جمهور و وزیر خارجه کوبا گفت: با رئیس جمهور کوبا گفت‌وگوهای خوبی داشتیم و با وزیر خارجه هم راجع به جزییات صحبت کردیم.

معاون نخست وزیر کوبا هم در این دیدار عنوان کرد: موضوعاتی که قرار است امروز درباه آن گفت‌وگو کنیم از چند سال پیش درباره آن در حال مذاکره هستیم. امیدواریم سفر شما نقطه عطفی برای تقویت روابط بین دو کشور باشد.

امیرعبداللهیان هم تأکید کرد: دولت من توجه ویژه‌ای به آمریکای لاتین به ویژه کشور دوست و برادر کوبا دارد.

وی افزود: ایران و کوبا برای استقلال سیاسی هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند و حفظ استقلال برای ما حائز اهمیت است.

منبع: فارس
24-news.ir/vdcg7y9qyak9qq4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما