تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
عضو کمیسین امنیت ملی گفت: افزایش قیمت‌های کاذب با کاهش نرخ دلار به سرعت کاهش می‌یابد.
قیمت‌های کاذب با افت نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند
محمود عباس‌زاده، عضو کمیسین امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبر۲۴ گفت: قیمت‌ واقعی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و اگر افزایش قیمت‌ها کاذب بوده باشد قطعا به سرعت‌ و با همان سرعتی که افزایش یافته، کاهش می‌یابد‌ چون افزایش آن ناشی از عرضه‌ و تقاضا نبوده است‌.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه اظهار داشت: تجربه ثابت کرده قیمت‌ها پس از افزایش با روند کندتری کاهش می‌یابند‌ اما با توجه شرایط سیاسی کشور و کسب توفیقات مهم در عرصه سیاسی احتمال ثبات اقتصادی و کاهش قیمت ارز بیشتر است‌.

نماینده اردبیل مدعی شد: به نظر من‌ آن بخش از افزایش قیمت‌ها که با نرخ تورم در جامعه هماهنگ است‌ باقی می‌ماند. قیمت نهایی بازار را شاخص عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

عباس‌زاده خاطر نشان کرد: قوانین حوزه تورم و اقتصاد برعکس قوانین فیزیک‌ است. در فیزیک بالا رفتن سخت و پایین آمدن آسان است اما‌ در حوزه تورم ‌افزایش قیمت‌ها ناگهانی رخ می‌دهد و کاهش آن زمان‌بر است‌.

وی افزود: معمولا بخشی از دلایل‌ بالا رفتن قیمت دلار با تورم ارتباط دارد و قیمت ارز بسته به تورم موجود در جامعه و با همان شاخص بالا و پایین می‌شود‌. یعنی بخشی از افزایش قیمت ارز طبیعی است چراکه‌ قیمت ارز علت تورم نیست؛ بلکه‌ گاهی تورم عمومی در جامعه، موجب افزایش نرخ ارز می‌شود.

 این نماینده مجلس با اشاره‌ به فشارهای وارد بر ایران و اتفاقات اخیر، ‏بخش قالب افزایش قیمت دلار را ناشی از تنش فکری جامعه خواند و گفت: این فشارها‏ یک فضای روانی در جامعه ایجاد کرده بود و با توجه به این‌که در کشور ما افزایش قیمت دلار به نوعی با فضای روانی جامعه‌ نیز در ارتباط است، بنابراین بخشی از دلایل‌ افزایش قیمت دلار مربوط به تنش فکری موجود در جامعه بود‌.

 ‏این نماینده مجلس ادامه داد: در حال حاضر که این مسئله مدیریت شده و کشور در عرصه سیاست چند توفیق بزرگ کسب کرده، ثبات برقرار خواهد شد‌.

وی گفت: هرچه در کشور ثبات سیاسی و امنیتی‌ وجود داشته باشد به همان اندازه هم ثبات روانی وجود خواهد داشت و برقراری ثبات روانی روی قیمت ارز نیز اثر می‌گذارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان تاکید کرد: با توجه به برقراری ثبات سیاسی و امنیتی در کشور، و آشکار شدن علائم و تقویت مولفه‌های آن‌ خودبه‌خود شاهد ثبات قیمت‌ها و کاهش نرخ دلار خواهیم بود.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcdkx0fnyt0x56.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما