تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
کره شمالی روز سه شنبه دو موشک بالستیک میان برد جدید را شلیک کرد.
کره شمالی دو موشک بالستیک دیگر شلیک کرد
به گزارش خبر24، کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که کره شمالی روز گذشته یعنی روز سه شنبه دو موشک بالستیک میان برد شلیک کرده است.

بر اساس این گزارش، این موشک‌ها از نوع «زمین به زمین» بوده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موشک‌ها به سمت «دریای شرق» شلیک شده است. این سازمان گفت که هر دو موشک حدود ۶۲۰ کیلومتر (۳۸۵ مایل) را طی کردند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «ارتش ما نظارت و هوشیاری را در آمادگی برای پرتاب‌های اضافی تقویت کرده است، در حالی که از طریق همکاری نزدیک با کره جنوبی، در آمادگی کامل به سر می‌برد.» ارتش کره جنوبی نیز پرتاب‌های موشکی مکرر را یک اقدام تحریک کننده مهم از سوی کره شمالی توصیف کرد که صلح و امنیت در منطقه را تهدید می‌کند.

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که کره شمالی اعلام کرد که دو موشک کروز از یک زیردریایی شلیک کرده است. ایالات متحده و ژاپن هر دو به این پرتاب واکنش نشان دادند. فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده گفت که پرتاب‌های روز سه‌شنبه تهدیدی فوری به شمار نمی‌روند، اما «اثر بی‌ثبات‌کننده» برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ یانگ را برجسته می‌کنند. در این بیانیه آمده است که تعهد امنیتی آمریکا به کره جنوبی و ژاپن «آهنین» باقی مانده است. در همین حال، «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن گفت که مقامات هنوز در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر هستند، اما گزارش فوری از خسارت در آب‌های ژاپن وجود ندارد. هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه ژاپن گفت: «ما می‌بینیم که این احتمال وجود دارد که کره شمالی اقدامات تحریک آمیز بیشتری از جمله پرتاب موشک و آزمایش‌های هسته‌ای را افزایش دهد.»

پرتاب بامداد دوشنبه قبل از آغاز مانورهای نظامی مشترک در مقیاس بزرگ توسط ارتش آمریکا و کره جنوبی انجام شد که کره شمالی آن را تمرینی برای تهاجم می‌داند. هفته گذشته نیز در ادامه افزایش تنش‌ها در شبه‌حزیره کره، وزارت دفاع کره جنوبی مدعی شد که کره شمالی یک موشک کوتاه‌برد را به سمت دریای زرد شلیک کرده است. خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات نظامی این کشور افزود که ارتش کره شمالی این موشک را از اطراف شهر «نامفو» شلیک کرده است.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر به علت رزمایش‌های مشترک و مداوم آمریکا و کره جنوبی در نزدیکی مرزهای کره شمالی، و اقدامات واکنشی و آزمایش‌های موشکی کره شمالی، وضعیت و تنش‌ها در شبه‌جزیره کره تشدید شده است.

هفته پیش وزارت خارجه کره شمالی از سازمان ملل خواست که رزمایش‌های تنش‌آمیز آمریکا و کره جنوبی فوراً متوقف شود. «کیم سون گیونگ» معاون وزیر خارجه کره شمالی در سازمان‌های بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: سازمان ملل و جامعه جهانی باید قاطعانه از آمریکا و کره جنوبی بخواهند فوراً اظهارات تحریک‌آمیز و رزمایش‌های نظامی مشترک را متوقف کنند.

وی دراین‌باره گفت: این اقدامات و رزمایش‌ها شرایط در شبه‌جزیره کره را وخیم‌تر کرده و غیرمسئولانه سطح رویارویی و تنش را افزایش داده است. در اواخر فوریه، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد بدون اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن و سئول، آزمایش‌های موشکی کره شمالی را محکوم کرد که با واکنش تند مقامات کره شمالی روبرو شد.

منبع: مهر
24-news.ir/vdchvxnzk23nivd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما