تاریخ انتشارجمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
موضوع بازنگری در قانون سربازی در حالی اخیرا مطرح شده که هنوز درباره جزئیات آن اما و اگرهایی وجود دارد.
جزئیات بازنگری مجلس در قانون سربازی/ حذف اجبار و بازگشت به حرفه‌ای‌گری در خدمت سربازی
به گزارش خبر24، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، سه روز گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، خبر از دستور رهبر معظم انقلاب در مورد بازنگری در قانون سربازی داد و گفت: اصل موضوع سربازی نیاز به بازنگری دارد و در دستور کار است.

هر چند‌ که دفاع از تمامیت ارضی کشور براساس قانون، وظیفه دینی و ملی هر ایرانی است و همه اتباع ذکور مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی هستند، اما در این میان این موضوع همواره به دغدغه بزرگی برای اشتغال و تشکیل زندگی نسل جوان تبدیل شده است.

شرايط جامعه بسيار تغيير کرده است و قوانين نظام وظيفه فقط در ساختار تفاوت کرده ولي شرايط به همان شکل است. شاید به همین دلیل است که طرح اصلاح قانون نظام وظیفه چند سالی است که در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

یک‌بار موضوع سربازی اجباری یا اختیاری مطرح می‌شود و روزی دیگر بحث سرباز حرفه‌ای. این‌گونه مباحث نیز طرفداران و مخالفانی دارد؛ به اعتقاد نمایندگان موافق، انسجام نیروهای مسلح، حفظ اقتدار و امنیت ملی بسیار مهم است اما دورانی که این نیروهای جوان و توانمند در طول دوران خدمت سپری می‌کنند باید ثمربخش بوده و مهارت‌آموزی در آن صورت گیرد.

در همین ارتباط ولی اسماعیلی، نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگو با خبر۲۴ ضمن ابراز بی‌اطلاعی از جزئیات این بازنگری گفت: از حدود دو سال پیش در مجلس به دنبال شروع بحث سرباز حرفه‌ای و یا تخصصی در کشور بودیم. همان‌گونه که اغلب کشورهای توسعه‌یافته در این مسیر قرار گرفته‌اند.
وی افزود: ما نیز باید از قوانین قبلی در خصوص سربازی که مربوط به چند دهه می‌شود فاصله گرفته و پارامترهای جدیدتری را در نظر بگیریم. به این ترتیب می‌توانیم از نهایت ظرفیت جوانان خصوص سربازی استفاده کنیم.

اسماعیلی اظهار داشت: در آن مقطع بحث‌هایی در خصوص ورود مجلس به این موضوع و یا نیروهای مسلح مطرح شد و در نهایت بنا شد، با توجه به اهمیت قانون سربازی، اگر قرار است نیروهای مسلح به این موضوع ورود کنند، باید اذن و اجازه رهبری گرفته شود.

وی تصریح کرد: حال به صورت دقیق در جریان اطلاعات و جزئیات بحثی که این روزها آقای قالیباف مطرح کرده نیستم اما در هر صورت این موضوع، مبحث بسیار گسترده‌ای است و در هر صورت درصدد اجرای طرح سرباز حرفه‌ای هستیم تا به این ترتیب اگر سرباز امریه‌ای و نخبه باشد، پیگیر اقدامات لازم برای جذب وی در دانش‌بنیان‌ها باشیم و یا این‌که اگر سرباز کارشناسی باشد و در ضمن علاقه داشته باشد، با آموزش‌های طولانی‌مدت به عنوان سرباز حرفه‌ای به کار گرفته شود.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی خاطر نشان کرد: اگر به سمت سربازی حرفه‌ای و تخصصی گام برداریم، پاسخ بیشتر و مطلوب‌تری نسبت به نظام وظیفه‌ی فعلی، که عمومی است، می‌گیریم.

در همین راستا علیرضا سلیمی، دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت رئیسه مجلس، در گفت‌وگو با خبر۲۴ با اشاره به کلید خوردن بازنگری در قانون سربازی گفت: این بحث در دستور کار قرار دارد اما با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع در حال حاضر نمی‌توانم در مورد جزئیات آن صحبتی کنم. بنابراین هر زمانی که تصمیمات نهایی در این مورد گرفته شد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

بنا به گفت‌وگوهای مطرح‌شده و هم‌چنین سایر اظهارنظرات پیرامون این موضوع، روشن است که هنوز جزئیات بازنگری در قانون سربازی اجباری روشن نیست و این هم معلوم نیست که در مجلس کدام نماینده‌ها بر روی این طرح متمرکز هستند. با این حال آن‌چه قطعی است، اجماع‌نظر درباره ناکارآمدی قانون فعلی سربازی است که به نارضایتی پسران جوان جامعه ایرانی منتهی شده و باید این دغدغه‌ها به سرعت رفع شود.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcd5s0fxyt0xf6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما