تاریخ انتشارجمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
کشف یک تخته پوست یوزپلنگ ایرانی در مهدی‌شهر در روزهای اخیر خبرساز شد؛ اما آیا مادر «آذر» و «توران» سلاخی شده است؟!
ماجرای کشف پوست یوزپلنگ در مهدی شهر چیست؟
به گزارش خبر24، یوزپلنگ آسیایی، سوژه پرطرفدار این روزهای ایرانی‌هاست. حساسیت‌های خاصی که روی یوز ایرانی ایجاد شده، گرچه از جهات مختلف مطلوب و حافظ این گونه ارزشمند جانوری است؛ اما به خبرهای ضدونقیض در حوزه محیط‌زیست نیز دامن زده است.

همین چند روز پیش بود که پلیس اعلام کرد قاچاقچی پوست یک قلاده یوزپلنگ آسیایی را دستگیر کرده و از او، یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز نیز کشف شده است.


مهم‌تر از دستگیری این فرد، مکان اقامت او بود: «مهدی‌شهر»! منطقه‌ای که ذهن‌ها را به‌سرعت به سمت چوپان مهدی‌شهری و پیدا شدن دو توله‌یوز «آذر» و «توران» توسط او در پارک ملی توران برد.

آن زمان، رسانه‌ها نوشتند که «دو توله یوز تازه به دنیا آمده در توران آن هم توسط یک چوپان بدون اینکه مادری در کار باشد، یافت شد. ماجرایی که محیط‌زیست استان سمنان آن را تعریف کرد، این بود که این چوپان در توران شاهرود در حال گذر بود که سگ‌هایش شروع به سروصدا می‌کنند و او متوجه می‌شود چیزی در گوشه‌ای پیدا کرده‌اند؛ وقتی جلو می‌رود، دو توله یوز را می‌بیند و به محیط‌زیست اطلاع می‌دهد».

ابهامات ماجرا از همان روزهای اول ادامه داشت و خبر پیدا شدن یک تخته پوست یوزپلنگ ایرانی در مهدی‌شهر به این ابهام‌ها دامن زد و چند گزاره مختلف را پیش روی فعالان محیط‌زیست قرار داد؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟

 تصویری زیبا از «آذر» و «توران» در پارک ملی تورانمنبع: فارس
24-news.ir/vdchvxnzi23niid.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما