تاریخ انتشارسه شنبه ۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
وزارت امورخارجه ژاپن امروز سه شنبه از سفر فومیو کشیدا نخست‌وزیر این کشور به کی‌یف برای دیدار و گفت و گو و با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خبر داد.
سفر از پیش اعلام نشده نخست‌وزیر ژاپن به اوکراین
به گزارش خبر۲۴ به نقل از کیودو نیوز، سفر از پیش اعلام نشده نخست وزیر ژاپن تا لحظات آخر ورود وی به اوکراین مخفی نگه داشته شد و یک روز پس از دیدار فومیو کشیدا با نارندرا مودی همتای هندی اش در دهلی نو اتفاق افتاد. این درحالی است که سفرهای از قبل اعلام نشده برای رهبران ژاپن موضوعی کمیاب است.
 
قرار است فومیو کشیدا نخست وزیر ژاپن و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین درباره پشتیبانی ژاپن در زمینه بازسازی اوکراین پس از حمله سال گذشته روسیه به این کشور به بحث و تبادل نظر بپردازند.
 
نخست وزیر ژاپن در نظر دارد تعهدات ژاپن را برای حمایت از کشور جنگزده اوکراین در آستانه اجلاس گروه ۷ که به میزبانی ژاپن در هیروشیما و در ماه مه برگزار می شود نشان دهد. وی تنها رهبر کشورهای گروه ۷ بود که از اوکراین پس از حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲ دیدار کرده بود. ژاپن امسال ریاست دوره ای گروه ۷ را برعهده دارد.
 
پیش تر مقامات رسمی دولت ژاپن گفته بودند به رغم اشتیاق نخست وزیر این کشور به عنوان رئیس گروه ۷ در اجلاس آینده این سازمان، برنامه ریزی برای سفر فومیو کشیدا به اوکراین به دلایل امنیتی دشوار است. ولودمیر زلنسکی روز ۲۴ فوریه ( ۵ اسفند) با شرکت در جلسه مجازی گروه ۷ به مناسبت اولین سالگرد حمله روسیه به اوکراین از نخست وزیر ژاپن برای دیدار در کی‌یف دعوت کرد.
 
روابط ژاپن و روسیه از زمانی که توکیو دیگر کشورهای عضو گروه ۷ را به اعمال تحریم های اقتصادی تنبیهی علیه مسکو ترغیب کرد تیره و تار شده است.
 
 
24-news.ir/vdccp1qsx2bqi08.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما