تاریخ انتشارسه شنبه ۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۲
بازار خرید و فروش خودرو روزهای پرالتهابی را در سال ۱۴۰۱ پشت سر گذاشت. پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای پیش رو، از جمله مهم‌ترین مولفه‌های مد نظر مردم است.
سمت و سوی قیمت خودرو در سال جدید/ گرانی خودرو در راه است؟
به گزارش خبر24، نوسانات قیمت ارز در چند ماه پایانی سال ۱۴۰۱ تاثیر مستقیم بر قیمت کالا گذاشت. بازار خودرو نیز از این قاعده مستثنی نبود و با افزایش قیمت دلار، قیمت خودروهای داخلی و خارجی دست‌خوش افزایش قیمت شد. اما نکته حائز اهمیت در این روزها برای مردم این است که این روند افزایش قیمت به کدام سمت خواهد رفت. آیا افزایش قیمت‌ها دوباره ادامه‌دار خواهد بود؟ آیا باید منتظر ثبات در قیمت‌ها باشیم؟ و یا روند کاهشی در قیمت خودرو در انتظار است؟

وزارت صمت طی برنامه‌های متنوعی تصمیم به افزایش تولید و در نتیجه عرضه بیشتر خودرو در بازار گرفته است. هم‌چنین واردات خودرو از دیگر برنامه‌های تدوین‌شده این وزارتخانه است که بر قیمت خودرو در سال جدید تاثیر می‌گذارد. علاوه بر موارد ذکر شده، دو عامل مهم در افزایش قیمت خودرو، یکی قیمت ارز و دیگری انتظارات تورمی است که نباید این دو فاکتور مهم را در پیش‌بینی آینده قیمت خودرو نادیده گرفت.

وزارت صمت وعده داده تا پایان بهار ۲۰۰هزار خودرو وارد می‌کند. اگر این روند تا پایان سال ادامه داشته باشد و این وزارتخانه بتواند در قولی که برای واردات خودرو در هر سال داده، موفق عمل کند می‌توان در صورت مهار تورم و کنترل انتظارات تورمی، آرامش را بر بازار خودرو و نوسانات قیمتی حکمفرما کرد.

در این راستا مهدی دادفر، کارشناس بازار خودرو، با ارائه‌ی پیشنهادی گفت: می‌توان مبادی ورود خودروها را، مناطق آزاد قرارداد و به نوعی این مناطق شریان توزیع خودرو برای کشور باشند.

این کارشناس تاکید کرد: با این روش می‌توان بازار کشور را به تعادل رساند و حتی مسئولان در صورت اجرای این برنامه می‌توانند این مناطق را به محل صادرات و توزیع خودرو به سایر کشورها تبدیل کنند.

علاوه بر واردات، افزایش تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی میزان تقاضا را به تعادل خواهد رساند و از افزایش کاذب قیمت خودرو در بازار جلوگیری خواهد کرد.

با توجه به گشایش‌های جدید سیاسی و روند مثبت مذاکرات ایران و سایر کشورها از جمله انعقاد توافق میان ایران و عربستان و هم‌چنین اخبار مثبت پیرامون مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی می‌توان انتظار داشت که تورم در سال جاری توسط دولت به خوبی مهار خواهد شد و در نتیجه می‌توان مجموع این اقدامات را عوامل موثری در کاهشی شدن قیمت خودرو در بازار دانست.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcg3w9qwak9xt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما