تاریخ انتشارشنبه ۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبر24:

دولت برای مهار تورم، رشد نقدینگی را کنترل کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح راهکارهای تحقق شعار سال پرداخت.
دولت برای مهار تورم، رشد نقدینگی را کنترل کند
غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با خبر24 در خصوص راهکارهای مهار تورم و رشد تولید، گفت: یکی از اقدامات در زمینه مهار تورم، کنترل رشد نقدینگی است، باید این رشد متناسب با رشد تولید باشد، چرا که اگر رشد نقدینگی فاصله زیادی با رشد تولید داشته باشد حاصل آن تورم خواهد بود.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی معلول کسری بودجه دولت است که منجر به استقراض از بانک مرکزی می شود، افزود: در این صورت این استقراض با ضریب فزایندگی حدود ۸ برابر؛ پول پر قدرتی ایجاد می کند که ۸ برابر خودش را نقدینگی ایجاد می کند.

مصباحی مقدم ادامه داد: همچنین وقتی بانک ها به دلیل کسری بودجه به جای استقراض از صندوق بین بانکی به سراغ بانک مرکزی می آیند این استفراض از بانک مرکزی موجب رشد نفدینگی می‌شود.

این اقتصاددان با بیان اینکه همچنین تورم معلول عوامل روانی است، تصریح کرد: اگر شرایط روانی جامعه به سمتی رود که پیش بینی تورم را داشته باشد در این صورت به استقبال تورم خواهیم رفت به این معنا که عوامل دست اندرکار برای دستیابی به متافع بیشتر؛ خریدهای خود را جلو انداخته و فروش خود را به تاخیر میندازند تا به این وسیله یک ذهنیت عمومی شکل گرفته و آن ذهنیت موجب بالا رفتن تورم می شود بدون اینکه عامل واقعی هم در این ماجرا نقش اساسی داشته باشد.

مصباحی مفدم گفت: برای جلوگیری از چنین تورمی باید به مردم اطمینان خاطر داد که اوضاع تورم بهبود خواهد یافت تا مردم به استقبال تورم نروند.

وی همچنین رشد تولید را در کاهش نرخ تورم ‌موثر دانست و گفت: حتی اگر شاهد رشد نقدینگی نیز باشیم اگر متناسب با آن رشد تولید داشته باشبم تورم چندانی به وجود نمی آورد.

این عضو‌مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نباید تاثیر فضاسازی های تبلیغی بیگانگان را بر تورم نادیده بگیریم، گفت: طی سال گذشته شاهد بازی تحت  عنوان ارز فردایی بودیم که خود یکی از عوامل بالا بردن نزخ تورم شد چرا که بعنوان مثال دو نفر طی شرط بندی نرخ ارز را بین خود تعیین کرده و مابه التفاوت آن را بعنوان پیش بینی خود مبادله می کردند بدون اینکه ارزی جابجا و مبادله شود.

مصباحی مقدم افزود: به این ترتیب ذهنیت جامعه را تحت تاثیر قرار داده و همین شرط خود را در فضای مجازی وارد می کردند و سکوهایی که اطلاعات آنها را انتقال می دادند موجب می شد مردم به استقبال افزایش نرخ ارز بروند در این صورت طبیعتا شاهد افزایش بیشتر نرخ تورم خواهیم بود.
24-news.ir/vdciypazrt1arq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما