تاریخ انتشاردوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۰
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با دروغ‌پراکنی درباره اجرای حکم اعدام عوامل حملات تروریستی در ایران، محکومان پرونده «خانه اصفهان» را که ۳ نیروی حافظ امنیت را به شهادت رساندند، معترض ایرانی نامید.
دروغ‌پراکنی بورل درباره ماهیت محکومان تروریستی در ایران
به گزارش خبر24، جوسپ بورل عصر دوشنبه در پایان نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، در نشستی خبری گفت که اقدام ایران در جلسه امروز «شدیداً» محکوم شد. وی در عین حال از آزادی دو مجرم امنیتی اروپایی که دو هفته پیش به‌موجب حکم قضایی و با نگاه انسان‌دوستانه آزاد شدند، استقبال کرد.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین هشتمین بسته تحریمی علیه ایران را که ساعاتی پیش در جلسه امروز تصویب شد، پاسخ محکم اتحادیه به آنچه او نقض حقوق بشر در ایران نامید، تعبیر کرد.

شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا امروز در تداوم مواضع خصمانه و مداخله‌جویانه در امور داخلی ایران، بسیج دانشجویی و بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به بهانه مسائل حقوق بشری تحریم کرد.

در این بسته تحریمی که یک نسخه آن در تارنمای این اتحادیه منتشر شد، پنج شخصیت ایرانی نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند که عبارتند از سلمان آدینه‌وند فرمانده یگان امداد تهران بزرگ، سید محمد امین آقامیری دبیر شورای عالی فضای مجازی، محسن نیک ورز دادستان شهرستان سیرجان، نادر مرادی معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت و سعید منتظرالمهدی سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور.

بر اساس این گزارش، دارایی های افراد و نهادهای تحریم شده مسدود و شرکت ها و شهروندان اتحادیه اروپا از مراوده مالی با آنان ممنوع شدند. همچنین اشخاص حقیقی تحریم شده حق سفر به کشورهای عضو اتحادیه را نداشته و ورود یا گذر آنها به این کشورها ممنوع است.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون فهرستی از شخصیت‌ها و نهادهای اروپایی را در پاسخ به رفتارهای مداخله‌جویانه غرب تحریم کرده و هشدار داده که تداوم تندروی‌ها و اقدامات نسنجیده مقامات غربی بی‌پاسخ نخواهند ماند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر در نشست خبری اقدامات ضد ایرانی غرب علیه ایران را مردود، غیرسازنده و متناقض با منشور ملل متحد و مقررات و سازوکارهای بین المللی دانست و تصریح کرد کشورها حق مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل را ندارند.

وی با اشاره به حق واکنش متقابل ایران و تحریم‌های وضع شده افزود: جمهوری اسلامی ایران در استفاده از ظرفیت ها و توانمندی ها و حقوق قانونی خود به منظور ایجاد بازدارندگی در رفتار غلط و غیر سازنده این کشورها تردیدی به خود راه نخواهد داد و در خصوص هرگونه رفتار غیر سازنده به موقع اقدام خواهد کرد.

منبع: مشرق
24-news.ir/vdcdzn0foyt0xz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما