تاریخ انتشارسه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۷
«میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر روسیه که به چین سفر کرده است، در جریان یک نشست در شانگهای، پکن را «دوست بزرگ» مسکو خواند.
مسکو: چین، دوست بزرگ روسیه است
به گزارش خبر۲۴، مقام ارشد روس در سفر به چین از برنامه این کشور برای تقویت روابط با مسکو و دیگر کشورهای دوست خبر داد.
 
منابع رسانه‌ای دولتی در روسیه خبر دادند، نخست‌وزیر این کشور که به چین رفته، در نشست روز سه شنبه (امروز) «مجمع تجاری روسیه-چین» در شهر شانگهای حاضر شد.
 
به گزارش خبرگزاری تاس، میخائیل میشوستین گفت که در شرایط و وضعیت کنونی روسیه به تقویت پیوندها و روابط خود با چین و دیگر کشورهایی که آماده همکاری هستند، ادامه خواهد داد.
 
نخست‌وزیر روسیه تصریح کرد: «کشور ما به دنبال بازارهای در حال توسعه پویا است. ما تجارت با اقتصادهای به سرعت در حال توسعه جهان را گسترش داده‌ایم. این کلمات کاملا در مورد دوست بزرگ ما چین، صدق می‌کند».
 
وی در شهر شانگهای آماری درباره اقتصاد و تجارت خارجی سال ۲۰۲۲ روسیه ارائه داد. به گفته میشوستین، تجارت خارجی روسیه در سال گذشته با بیش از ۸ درصد رشد به ۸۵۰ میلیارد دلار رسید و صادرات نیز حدود ۲۰ درصد افزایش یافت.
 
نخست‌وزیر روسیه افزود: «ما به ایجاد روابط با کشورهای دوست ادامه خواهیم داد. این یکی از شش ماموریت کلیدی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای سال جاری بیان کرده است».
 
میخائیل میشوستین در حالی در جریان سفر به چین، این کشور آسیایی را «دوست بزرگ» و «کشور دوست» خوانده است که او قرار است در این سفر با «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چینم هم دیدار دوجانبه داشته باشد.
 
آمریکا و متحدانش به بهانه جنگ اوکراین، فشارهای زیادی به چین برای کاهش روابط با روسیه و منزوی کردن آن آورده‌ و از این کشور به دلیل نپیوستن به کارزار تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه انتقاد کرده‌اند. در همین ارتباط چندی قبل وزیر خارجه آلمان مدعی شد که اعلام موضع بی طرفی چین در قبال جنگ اوکراین به معنی حمایت از روسیه است.
 
مقام‌های چین بارها ضمن تاکید بر ادامه روابط خوب خود با روسیه، خواستار توسل به گفت‌وگو و راه حل سیاسی به منظور پایان جنگ اوکراین شدند و پکن پیشنهادی ۱۲ بندی در این باره ارائه داد اما آمریکا و متحدانش با این پیشنهاد مخالفت کرده‌ و حمایت‌های همه جانبه تسلیحاتی، اطلاعاتی و اقتصادی از اوکراین را برای ادامه جنگ با روسیه در پیش گرفته‌اند.
24-news.ir/vdcjhhevvuqe8yz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما