تاریخ انتشارپنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵
عربستان و کانادا ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک خود را که از سال ۲۰۱۸ متوقف شده بود، اعلام کردند.
از سر گیری روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا
به گزارش خبر24 از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه‌های دو کشور عربستان و کانادا با انتشار بیانیه‌های مشابهی اعلام کردند که پس از مذاکرات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، تصمیم گرفته شد سطح روابط دیپلماتیک دو کشور به حالت قبل بازگردد.

این دو وزارتخانه اعلام کردند، بر اساس گفتگوهای انجام شده میان محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد و نخست وزیر عربستان و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در حاشیه همایش همکاری اقتصادی کشورهای آسیا و اقیانوس آرام (APEC) در بانکوک در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲ و تمایل دو طرف به ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور بر اساس اصل احترام متقابل و منافع مشترک، تصمیم گرفته شد سطح روابط دیپلماتیک میان دو کشور به حالت قبل بازگردد.

همچنین وزارت خارجه کانادا جان فیلیپ را به عنوان سفیر جدید خود در عربستان اعلام کرد.
روابط دو کشور کانادا و عربستان پس از آنکه اتاوا در سال ۲۰۱۸ از ریاض خواست فعالان جامعه مدنی عربستان را از زندان آزاد کند، دچار تنش شد.

ریاض این درخواست را نپذیرفت و آن را به منزله مداخله در امور داخلی خود دانست و در ادامه نیز سفیر خود را از کانادا فراخواند و سفیر کانادا را نیز از خاکش اخراج کرد و همینطور اقداماتی را علیه اتاوا در پیش گرفت.

منبع: ایسنا
24-news.ir/vdcdnn0fsyt0xx6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما