تاریخ انتشاردوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹
اردوغان با شکست رقیب قدرتمندش، توانست ۵ سال دیگر بر عمر ۲۰ ساله ریاست جمهوری خود بیفزاید. اما او کیست و چطور در ترکیه به این سطح از قدرت و محبوبیت رسید؟
اردوغان کیست؟/ شهرداری که همچنان محبوب است
به گزارش خبر۲۴، رجب طیب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه، توانست با اختلاف بیش از دو میلیون رای نسبت به‌ رقیب سرسخت خود کمال قلیچدار اوغلو، برای یک دوره ۵ ساله دیگر سکان ریاست‌جمهوری این کشور را در دست بگیرد.

اردوغان ۶۹ ساله، فعالیت سیاسی خود را از اواخر دهه ۷۰ میلادی آغاز کرد اما پس از آن که در سال ۱۹۹۴ به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد، با طرح‌هایی که برای بهبود سیستم حمل و نقل این شهر اجرا کرد، در میان عموم مردم به محبوبیت رسید.

او سپس در سال ۲۰۰۳ به عنوان بیست‌وهفتمین نخست‌وزیر ترکیه انتخاب شد و در سال ۲۰۱۴ هم توانست با کسب بیش از ۵۰درصد آرا پس از عبدالله گل، دوازدهمین رئیس‌جمهور ترکیه شود.

اردوغان پس از آن، در سال ۲۰۱۸ با تغییر قانون اساسی ترکیه، قریب به ۵۳درصد آرای انتخابات سراسری این کشور را از آن خود کرد و به عنوان اولین رئیس‌جمهور نظام ریاستی ترکیه و با اختیاراتی به مراتب فراتر از قبل برای یک دوره پنج ساله دیگر نه تنها قدرت اول اجرایی کشور، که فرماندهی کل نیروهای مسلح ترکیه را نیز در دست گرفت.

اردوغان در انتخابات سراسری ۲۰۲۳ نیز اگرچه برخلاف دوره‌های قبل نتوانست در همان دور اول به پیروزی برسد اما میزان آرای او نشان داد که بعد از حدود ۲۰ سال همچنان توانسته است پایگاه اجتماعی و سبد رای خود را در میان هوادارانش حفظ کند.

برخی کارشناسان، راز محبوبیت اردوغان را علاوه بر تقویت جبهه اسلام‌گراها در مقابل سکولارها، در نگرانی مردم ترکیه از تکرار کودتاهای ارتش و بازگشت بی‌ثباتی به این کشور می‌دانند. نگرانی قابل درکی که اردوغان در طول سال‌های حضور در قدرت و به ویژه پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ به خوبی توانسته است با مهار قدرت نظامیان در ساختار سیاسی ترکیه، آن را تا حدود زیادی برطرف کند.

حالا با پیروزی دوباره اردوغان، ترکیه، محور اخوانی منطقه، قدرتمندتر شده است. محوری که اتحاد ترکیه، قطر و افغانستان آن را شکل داده و حالا تحرکات این محور در سطح منطقه افزایش بیشتری خواهد داشت.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdcdzn0f5yt0x56.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما