تاریخ انتشاردوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۳
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: دنیای غرب در حال حاضر برای موضوع ایران و افغانستان اتاق فکر و عملیات ویژه‌ای را تدارک دیده تا با انواع ترفندها، درگیری‌ها را تداوم دهد.
تشکیل اتاق ویژه فکری-عملیاتی در غرب برای برهم زدن روابط ایران و افغانستان
جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل منطقه، در گفت‌وگو با خبر۲۴ در خصوص اتفاقات اخیر در مرزهای ایران و افغانستان گفت: طرف‌هایی که دشمن مشترک ما و افغانستان هستند و از این درگیری‌ها خوشحال شده‌اند، تلاش می‌کنند به هر شکلی این تحرکات ادامه یابد. تداوم و گسترش این تحرکات، خواست دشمنان مشترک ما و افغانستان است.

وی در ادامه اظهار داشت: علت این رویکرد سلطه‌گران از یک سو، به مردم افغانستان بازمی‌گردد که ضربات سنگینی به آمریکا زدند و آن‌ها را به خروج از افغانستان مجبور ساختند و از سوی دیگر، به عملکرد جمهوری اسلامی ایران بازمی‌گردد که ضربه‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری به آمریکا وارد کرده است؛ چنانکه قطع منافع چند ده ساله دولت واشنگتن، مصداق روشن این ضربات به شمار می‌رود و در حال حاضر نیز تزلزل موقعیت منطقه‌ای آمریکا از تازه‌ترین نشانه‌های آن است

این کارشناس افزود: البته در این راستا منافع دیگر کشورهای غربی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در معرض خطر قرار گرفته و آن‌ها هم از این لحاظ درصدد تضعیف جمهوری اسلامی هستند.

قنادباشی خاطر نشان کرد: با توجه به آنچه گفته شد، آمریکا، انگلیس و فرانسه از هرگونه مناقشه مرزی با ایران استقبال می‌کنند و علاوه بر سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی‌شان،  دستگاه‌های تبلیغاتی آن‌ها نیز برای روابط ایران و افغانستان پرونده‌های جدیدی باز کرده و ستاد تبلیغاتی ویژه‌ای را به منظور تداوم بخشیدن و گسترش چنین درگیری‌هایی در مرز ایران و افغانستان فعال کرده‌اند؛ چراکه این وقایع دقیقا همان چیزی است که آن‌ها می‌خواهند.

این کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: این کشورها نمی‌خواهند به طور مستقیم با جمهوری اسلامی ایران و افغانستان درگیر شوند؛ چراکه می‌دانند درگیری مستقیم با ایران یعنی از دست دادن بسیاری از منافعشان. از سوی دیگر درگیری با افغانستان را نیز تجربه کرده‌اند که طی این سال‌ها نتوانستند مردم این کشور را سرکوب کنند.

وی ادامه داد: این موضوع که مناقشه و تنش اخیر چرا و به چه علت صورت گرفت دارای اهمیت زیادی نیست. مهم آن است که چه کسانی و با چه اهدافی خواستار تداوم و گسترش این مناقشات و تنش‌ها هستند. دنیای غرب در حال حاضر برای این مسئله اتاق فکر و عملیات ویژه‌ای را تدارک دیده تا با انواع ترفندها، درگیری‌ها تداوم یابد.

قنادباشی در پایان ابراز داشت: ما با برادران مسلمان خود در افغانستان جنگی نداریم. بسیاری از برادران افغانستان در ایران حضور دارند؛ لذا مردم این کشور خودشان مسئله را حل خواهند کرد. بسیاری از آن‌ها در جبهه‌های مختلف در کنار نیروهای ما و علیه دشمنان مشترک‌مان جنگیده‌اند. آنها بیش از هرکس دیگر خواستار سلب هرگونه بهانه‌ای برای سوء استفاده دشمنان مشترک دو کشور هستند.

انتهای پیام/
24-news.ir/vdce7o8zvjh8wfi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما