تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد وزیر خارجه این کشور برای شرکت در هجدهمین دور رایزنی‌های امنیتی و راهبردی بین مسکو و پکن به روسیه سفر کرده است.
وزیر خارجه چین راهی روسیه شد
به گزارش خبر24، «مائو نینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «وانگ یی»، وزیر خارجه این کشور برای شرکت در یک نشست امنیتی به روسیه سفر کرده است.

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه چین آمده است که «به دعوت نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، وانگ یی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مدیر دفتر کمیسیون روابط خارجی روسیه کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، از ۱۸ تا ۲۱ سپتامبر (۲۷ تا ۳۰ شهریور) به روسیه سفر خواهد کرد.»

وزیر خارجه چین قرار است در هجدهمین دور رایزنی‌های امنیتی و راهبردی بین چین و روسیه شرکت کند.

پیش از این ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که وزیر امور خارجه چین ۱۸ سپتامبر (امروز دوشنبه) به روسیه سفر می کند و با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

چین و روسیه در سالهای اخیر در چارچوب راهبرد اتحاد در برابر غرب به هم نزدیک شده‌اند. چین تا پیش از این عملیات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم نکرده و آشکارا نیز حمایت نکرده بود و در عین حال تلاش کرده روابط خود را با مسکو تقویت کند. همکاری چین و روسیه نه تنها در زمینه نظامی و امنیتی بلکه در قلمروهایی نظیر اقتصاد ، سیاست، دیپلماسی، فرهنگ، علم و فناوری و بهداشت عمومی بسیار انعطاف پذیر و جامع و در پاره ای موارد بسیار متمرکز است.

«لی ژانشو»، رئیس وقت پارلمان چین (کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین) دی‌ماه پارسال در دیدار با روسای فراکسیون‌های دومای دولتی روسیه تأکید کرد چین کاملا همه اقدامات روسیه در اوکراین برای محافظت از منافعش را درک و از این اقدامات حمایت می‌کند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شو

منبع: مهر
24-news.ir/vdcc0oqsp2bq118.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما