تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۵
یک کفتار در معرض انقراض بر اثر تصادف تلف و قسمتی از بدنش دزدیده شد.
دزدیدن قسمتی از بدن کفتار برای خوش شانسی
به گزارش خبر24، یک کفتار راه راه ایرانی حوالی روستای عسکر بم در استان کرمان در اثر تصادف تلف شد.

این گونه از کفتار که در ایران وجود دارد در معرض انقراض بوده و حتی در بسیاری از نقاط منقرض شده است و یا جمعیت آن در محدوده‌هایشان کاهش پیدا کرده اند. مهمترین دلیل برای این کاهش، کمبود منابع طبیعی و لاشه ها به علت کاهش جمعیت دیگر گوشتخواران نظیر گرگ، یوزپلنگ، پلنگ، شیر، ببر و شکارهای آنها می باشد.

اما چیزی که در لاشه این حیوان جلب توجه می‌کرد این نکته بود که بعد از تصادف و تلف شدن، قسمتی از بدن این کفتار برای اقبال بلند داشتن دزدیده شده است! خرافاتی که باعث شده رمالان و دعانویسان از این موضوع سوء استفاده کرده و بلای جان حیوان بی‌چاره شده‌اند.

کفتار ایرانی بر خلاف باورهایی غلطی که در موردش وجود دارد اصلاً حیوان تهاجمی نیست و بسیار ترسو و انسان‌گریز است. متأسفانه در کشور ما به علت کمبود اطلاعات پیرامون کفتار و عدم شناخت مردم از این گونه و عادات و رفتار آن، شایعات واهی و ترس بی دلیل در مورد این جانور وجود دارد که آدم خواری، بچه دزدی و خون آشام بودن از آن جمله است. همچنین خرافاتی درخصوص کفتار ماده در برخی مناطق شنیده می‌شود. این قبیل ناآگاهی سبب می‌شود که مردم رفتار نامناسبی نسبت به این حیوان داشته باشند و به دنبال از بین بردن آن هستند.

کفتار راه راه به طور گسترده ای از طریق مسمومیت، تله‌گذاری، طعمه، گودال یا با کمک سگ‌ها کشته می‌شود و این چندمین کفتار در سال جاری است که با تصاف تلف می‌شود.علاوه بر مواردی که در مورد خرافات موجود ذکر شد و کاهش جمعیت کفتار به دست انسان، تصادفات جاده‌ای، مسمومیت توسط کشاورزان، شکار شدن و تخریب غارهایی که در آنها سکونت دارند هم از مواردی است که باعث تلف شدن کفتار می‌شود.

بر اساس طبقه بندی IUCN برای کفتار وضعیت در معرض تهدید (NT) تعیین گردیده است.

کفتار راه راه در معرض انقراض قرار دارد و باید برای حفاظت از آن راه‌ چاره ای اندیشیده شود و باور کرد که این خرافات درباره این حیوان دروغ است و تأثیری در زندگی افراد ندارد.

منبع: فارس
24-news.ir/vdcaeon6e49ney1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما