تاریخ انتشارشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸
"آیا شما نسبت به چهار سال پیش وضعیت بهتری دارید"؟ ریگان این سوال را در مناظره‌ای در مقابل جیمی کارتر مطرح کرد. بایدن متحمل شکست خواهد شد، اما نه به خاطر سن اش یا افت استعدادهایش. او بازنده خواهد شد، زیرا آمریکایی‌ها تشنه اقتصادی هستند که نویدبخش باشد، مرزی که کارساز باشد، سیاست خارجی‌ای که متکی بر قدرت باشد و حزبی که مسئول آن در مواجهه با معضلات و شهر‌های رو به افول کشور بی خبر به نظر نرسد. ترامپ با تمام افراط‌های رفتاری اش خواسته‌های رای دهندگان را به آنان عرضه می‌کرد".
«جو بایدن» یک دوره‌ای می‌شود یا دوباره پیروز خواهد شد؟
به گزارش خبر24،  نشریه "نیوزیک" در بخش نظرات این هفته خود به موضوع احتمال پیروزی یا شکست "جو بایدن" رئیس جمهور فعلی امریکا در انتخبات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آن کشور پرداخته است.

این نشریه امریکایی دو دیدگاه مخالف یکدیگر را در مورد چشم انداز ریاست جمهوری بایدن روبروی یکدیگر قرار داده است.

در ابتدا با انتشار یادداشتی تحت عنوان "بایدن رئیس جمهور یک دوره‌ای است" به بیان استدلالی مبتنی بر این فرض پرداخته که بایدن قادر به پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ نخواهد بود. در بخشی از این یادداشت آمده است: "دموکرات‌ها در موقعیتی قرار گرفته اند که قابل رشک ورزیدن نیستند. آنان به کشوری آشفته (امریکا) نگاه می‌کنند که توسط رئیس جمهوری رو به زوال اداره می‌شود و هیچ نامزد جایگزینی برایش در درون حزب در چشم انداز قرار ندارد. با این وجود همگان آزاد هستند تا طرحی را در نظر بگیرند که "گاوین نیوسام" فرماندار کالیفرنیا سوار بر اسب برای نجات حزب از راه خواهد رسید و یا آن که میشل اوباما از راه می‌رسد با این وجود، در حال حاضر این گمانه زنی‌ها شبیه فیلمنامه‌های نوشته شده توسط فیلمنانه نویسان آماتور و بی تجربه هستند. تیم بایدن هیچ نشانه‌ای از بیدار شدن از خود نشان نمی‌دهد.

بایدن به وضوح با اعداد نظرسنجی‌ها که برایش ناملطوب محسوب می‌شوند دست و پنچه نرم می‌کند. با این وجود، هیچ گونه علائمی وجود ندارد که نشان دهد او قصد دارد مانند "لیندون جانسون" در بهار ۱۹۶۸ میلادی روی صفحه‌های تلویزیون ما ظاهر شود تا بگوید "من به دنبال نامزدی حزب خود برای یک دوره دیگر به عنوان رئیس جمهور شما نخواهم بود". در آن زمان وضعیت ویتنام و دیگر اختلافات عمیق ملی به شانس انتخاب مجدد جانسون آسیب رسانده بودند، اما اعلام خبر عدم نامزدی اش در انتخابات غیر منتظره بود و همگان را حیرت زده ساخت.

امروز، اما معدودی از دموکرات‌ها در ساختار حزب قادر به بیان چنین نگرانی‌هایی هستند. بنابراین، آنان صرفا امید بسته اند که بایدن در مقابل ترامپ آسیب دیده بتواند پیروز شود. با این وجود، این چشم انداز کم رنگ شده است. واقعیت آن است که نظرسنجی‌های ایالتی نشان می‌دهند ترامپ به اندازه کافی از قدرت شکست دادن بایدن در انتخابات برخوردار است. انتخابات سال آینده برگزار خواهد شد. در عصری متلاطم از نظر سیاسی هر تحولی می‌تواند به سرعت وضعیت را تغییر دهد.

سایر نظرسنجی‌های اخیرا انجام شده نشان می‌دهند که اکثریت آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند رقابت انتخاباتی مشابه رقابت ۲۰۱۶ نباشد. با این وجود، اگر بایدن از رقابت کناره گیری نکند و پیشتازی ترامپ نیز غیر قابل مهار باشد این دقیقا همان سناریویی است که رخ خواهد داد. انتخابات ۲۰۲۴ در نهایت حول محور یک عامل آشنا که معمولا نتیجه را دیکته می‌کند، می‌چرخد: نتیجه گیری رای دهندگان در مورد وضعیت کشور. در واقع، انتخابات ۲۰۲۴ همه پرسی‌ای در مورد عملکرد بایدن خواهد بود که در آن با ترامپ و یا به شکل معجزه آسایی با نیکی هیلی یا ران دیسانتیس مواجه خواهد شد. هر نامزد حزب جمهوری‌خواه می‌تواند از رای دهندگان سوالی بپرسد که رونالد ریگان با نزدیک شدن به پایان مبارزات انتخاباتی سال ۱۹۸۰ پرسید: "آیا شما نسبت به چهار سال پیش وضعیت بهتری دارید"؟ ریگان این سوال را در مناظره‌ای در مقابل جیمی کارتر مطرح کرد. بایدن متحمل شکست خواهد شد، اما نه به خاطر سن اش یا افت استعدادهایش. او بازنده خواهد شد، زیرا آمریکایی‌ها تشنه اقتصادی هستند که نویدبخش باشد، مرزی که کارساز باشد، سیاست خارجی‌ای که متکی بر قدرت باشد و حزبی که مسئول آن در مواجهه با معضلات و شهر‌های رو به افول کشور بی خبر به نظر نرسد. ترامپ با تمام افراط‌های رفتاری اش خواسته‌های رای دهندگان را به آنان عرضه می‌کرد".

"نیوزویک" در ادامه با انتشار یادداشتی تحت عنوان "نظرسنجی‌ها و کارشناسان را نادیده بگیرید؛ بایدن در انتخابات مجددا پیروز خواهد شد" با بیان استدلال کارشناسانی که معتقدند بایدن در نهایت پیروز میدان خواهد بود می‌نویسد: "تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ میلادی کم‌تر از یک سال دیگر باقی مانده و تقریبا با اطمینان خاطر می‌توان گفت علیرغم این واقعیت که اکثریت رای دهندگان هر دو حزب نمی‌خواهند شاهد تکرار وضعیت انتخابات ۲۰۲۰ باشیم، اما این گونه خواهد بود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند رقابت بسیار فشرده‌ای بین ترامپ و بایدن در جریان خواهد بود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ترامپ از شانس شکست دادن بایدن برخوردار است. کارشناسان سیاسی نیز به طور مرتب جو بایدن را رئیس جمهور ضعیفی خطاب می‌کنند که در معرض خطر شکست خوردن در برابر دشمن سابق و آینده اش قرار دارد. با این وجود، علیرغم شواهد نظرسنجی‌ها که نشان می‌دهند بایدن با مشکل مواجه است واقعیت آن است که نتایج نظرسنجی‌ها قابل اعتماد نیستند.

در برهه‌های انتخاباتی پیشین نتایج نظرسنجی‌ها اغلب نشان می‌دادند که افرادی مانند رونالد ریگان، جورج دابلیو بوش و باراک اوباما یا در رقابت‌های تنگاتنگ قرار داشتند یا در موضعی ضعیف برای انتخاب مجدد بودند. با این وجود، همگی آنان توانستند در انتخابات پیروز شده و به دوره ریاست جمهوری شان ادامه دهند. دلیل اصلی عدم اطمینان نسبت به نتایج نظرسنجی‌ها در یک سال باقی مانده به انتخابات آن است که چیزی بیش از عکس‌های لحظه‌ای پاسخ دهندگان نسبت به زمان حال نیستند.

نتایج نظرسنجی‌ها توپ‌های کریستالی نیستند که آینده را نشان دهند. واقعیت آن است که اکثر آمریکایی‌ها یعنی سه نفر از هر چهار نفر توجه زیادی به سیاست ندارند. این موضوع با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری تغییر خواهد کرد. در حال حاضر، نظرسنجی‌های انتخاباتی ریاست جمهوری بازتاب نارضایتی عمومی از وضعیت موجود هستند. زمانی که به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم محاسبات اساسی تغییر می‌کنند و نظرسنجی‌ها به بازتابی بسیار دقیق‌تر از انتخاب واقعی رای دهندگان در نوامبر تبدیل خواهند شد. ما هم چنین نمی‌توانیم فراموش کنیم که قدرت هم چنان یک نقطه قوت می‌باشد که بایدن از آن برخوردار است مزیتی که ترامپ از آن برخوردار نیست.

اکثر روسای جمهوری مستقر زمانی که به دنبال ادامه کارشان در دوره بعدی هستند برنده می‌شوند. این امر به ویژه زمانی صدق می‌کند که شرایط اقتصادی منصفانه یا خوب باشد که با همه معیار‌ها در حال حاضر وضعیت چنین است. اقتصاد فعلی امریکا با نرخ رشد قابل توجهی در حال پیش رفتن است جنگ با افزایش نرخ تورم به پایان رسیده و این در حالی رخ داد که سطح بیکاری از نظر تاریخی پایین بود. مبانی پیش بینی انتخابات که بخش عمده آن‌ها از پیش به شاخص‌های اقتصادی گره خورده اند همگی به پیروزی راحت بایدن در سال ۲۰۲۴ اشاره دارند.

علاوه بر این، مشکلات حقوقی رئیس جمهور سابق با نزدیک شدن به انتخابات بدتر می‌شوند که به طور قابل توجهی به وجهه او آسیب خواهد رساند. با توجه به سه پرونده کیفری که در فلوریدا، نیویورک و واشنگن علیه ترامپ که در حال بررسی هستند می‌توان انتظار داشت این وضعیت مخرب برای او تا پایان انتخابات ادامه خواهد یافت. این احتمال که ترامپ تا نوامبر ۲۰۲۴ میلادی به عنوان مجرم شناخته شود ممکن و بسیار واقعی می‌باشد و می‌توان انتظار داشت که چنین وضعیتی به بایدن برای کسب دومین دوره ریاست جمهوری کمک خواهد کرد".

منبع: فرارو
24-news.ir/vdcb88b8grhbazp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما