تاریخ انتشارسه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵
یک جامعه‌شناس ارتباطات گفت: اشخاص سالم می‌توانند تا سن ۷۰ سالگی به کارشان ادامه دهند اما لازم است همراه با افزایش سن بازنشستگی حقوق و مزایای مناسبی نیز به این افراد داده شود.
افزایش سن بازنشستگی باید با افزایش حقوق و مزایا همراه شود
به گزارش خبر24، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح (یکشنبه ۲۸ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ماده ۲۹ این لایحه یعنی افزایش سن بازنشستگی موافقت کردند.

در همین رابطه محمدعلی الستی درباره مزایا و معایب این مصوبه گفت: اظهارنظر در مورد برخی موضوعات نتیجه‌گیری ۲ جانبه دارد و در مورد این مصوبه مجلس نیز شرایط به همین گونه است؛ برای مثال می‌توان از این زاویه به این مصوبه نگاه کرد که افزایش سن بازنشستگی فرصت اشتغال را از جوانان می‌گیرد و از طرفی دیگر می‌توان گفت از آنجایی که بازنشستگان حقوق و مزایای کمتری دارند افزایش سن بازنشستگی فرصتی را برای بهره‌گیری بیشتر از حقوق و مزایای بهتر فراهم می‌کند و موجب می‌شود افراد کمتر با مشکلات پس از بازنشستگی مواجه شوند.

وی ضمن اشاره به اینکه به طور کلی می‌توان این مسئله را از زوایای مختلف بررسی کرد و نباید به صورت یک جانبه به آن نگاه شود، ادامه داد: به همان اندازه که نیروی تازه کار دارای انرژی است افراد با سابقه نیز تجربه دارند و در برخی مواقع ارزش داشتن تجربه در کارها بیش از داشتن انرژی است چرا که همه کارهای نیاز به فعالیت بدنی زیادی ندارند اما بسیاری از کارهای تخصصی به تجربه بالا نیازمندند و این مصوبه مجلس موجب می‌شود تا فرصت بیشتری برای بهره بردن از افراد با تجربه فراهم شود.

این جامعه‌شناس ارتباطات درباره سقف سنی که افراد می‌توانند به اشتغال خود ادامه دهند، بیان کرد: این مسئله در مورد افراد و مشاغل مختلف متفاوت است، اما معمولا اشخاص سالم به شرطی که شغلشان با فعالیت بدنی بسیار زیاد همراه نباشد می‌توانند تا سن ۷۰ سالگی به کارشان ادامه دهند.

این استاد دانشگاه گفت: در سیستمی که افراد به تناسب خدمت و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند درآمد دارند شاغلان تا ۶۵ سالگی امکان فعالیت دارند اما لازم است همراه با افزایش سن بازنشستگی حقوق و مزایای مناسب نیز به افراد داده شود و اینگونه نباشد که شاغلان به دلیل کم بودن حقوقشان به دنبال بازنشستگی و پیدا کردن شغل جدید باشند تا همراه با دریافت حقوق بازنشستگی حقوق دیگری نیز دریافت کنند.

منبع: میزان
24-news.ir/vdcfmydyyw6djca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما