تاریخ انتشارسه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
کارشناس امور بین الملل در گفتگو با «خبر24»

بحران سیاسی عراق و لبنان به زودی تمام می شود

با تحلیل شرایط امروز منطقه و اتفاقات رخ داده به نظر می رسد شرایط فعلی برای مردم این کشورها قابل تحمل نبوده و مردم به شدت به دنبال راه برون رفت از این بحران هستند.
بحران سیاسی عراق و لبنان به زودی تمام می شود
خبر24 با تحلیل شرایط امروز منطقه و اتفاقات رخ داده به نظر می رسد شرایط فعلی برای مردم این کشورها قابل تحمل نبوده و مردم به شدت به دنبال راه برون رفت از این بحران هستند، لذا انتظار می رود بحران سیاسی تحمیل شده بر دولت های عراق و لبنان در آینده ای نزدیک خاتمه یابد.
دکترحسین رویوران استاد دانشگاه و کارشناس امور بین الملل در گفتگ با خبرنگار سرویس سیاست خارجی خبر24 با بیان این مطلب، گفت: امروز شاهد این هستیم که در لبنان آقای "حسان دیاب" مامور تشکیل کابینه شده و لذا اگر این امر روند طبیعی خود را طی کند می توان انتظار داشت تأثیرات آن روی اوضاع عراق هم اثرگذار بوده و به زودی شاهد حل گره های سیاسی در این دو کشور باشیم.
وی با اشاره به دخالت خارجی در امور داخلی عراق و لبنان، ادامه داد: طرف های خارجی در بحران عراق و لبنان به دنبال ادامه دار شدن بحران بوده و درصدد هستند تا راه کارهای برون رفت از گره های سیاسی همواره بسته بماند و برهمین اساس است که معرفی نامزدهای نخست وزیری در این کشورها به گونه ای خنثی می شود.

شرایط عراق روبه ثبات است
رویوران با ناممکن دانستن استمراراین وضعیت، خاطرنشان کرد: در مورد عراق، رئیس جمهور حاضربه معرفی گزینه نخست وزیری نشد اما دوباره شاهد تلاش ها برای بازگشت "برهم صالح" و انتخاب نخست وزیر برای تشکیل کابینه هستیم و در لبنان هم همین موارد  در خنثی کردن انتخاب ها کم و بیش وجود دارد اما قطعا این ها نمی تواند خیلی استمرار داشته باشد چراکه بحران اقتصادی و اجتماعی در این کشورها پیش آمده و به عنوان مثال قیمت دلار در لبنان از 1500 لیر به بیش از 2 هزار لیر رسیده و مردم در عراق و لبنان به دنبال یک منجی و راه کار برای خروج از این شرایط هستند.
این تحلیلگر مسائل جهان عرب درادامه روند شرایط عراق را نیز رو به ثبات تفسیر کرد و یادآورشد: با اینکه درعراق متأسفانه داعش دوباره وارد صحنه شده و عملیات هایی انجام داده و طرف های خارجی هم کماکان درحال مداخله در امور این کشور هستند اما تحلیل واقع بینانه شرایط حاکی از آن است که ادامه شرایط ناپایدار در عراق نیز امکان پذیر نیست به ویژه که بعد از صحبت های مقتدی صدر، برخی از صدری ها از میدان اعتراضات خارج شده و شاهد شکاف و ریزش های جدی در صحنه های میدان های اعتراض هستیم و این امر می تواند فرایند ادامه هرج و مرج را تا حدی تحت کنترل درآورد.

مردم عراق از آمریکا عصبانی هستند
وی با تأکید بر اثرگذاری مثبت روند معرفی نخست وزیر و تشکیل کابینه در لبنان - هرچند اگر به بعد از عید سال میلادی منتهی گردد - بر اوضاع سیاسی فعلی عراق، گفت: آمریکا در عراق به دنبال این است تا دولتی ناکارآمد روی کار آمده و نظام این کشور دچار انحطاط سیاسی شود ودر پی آن مردم هرچه بیشتردچار یأس و ناامیدی شوند تا آن ها بتوانند در زمان مناسب برگه های خود را رو کنند.
رویوران افزود: البته واقعیت امر با برداشت های آمریکایی ها مطابقت ندارد، امروز مردم عراق به شدت از آمریکا عصبانی هستند و برخی اتفاقات رخ داده مثل کشته شدن یک آمریکایی در کرکوک یا حمله به پایگاه عین الاسد در الانبار نشان ها می دهد جامعه عراق دخالت های آمریکا را تحمل نمی کند و ممکن است به واکنش های جدی تری در آینده منجر شود.

"مقتدی صدر" ابزارخواسته های بیگانگان نمی شود
کارشناس مسائل بین الملل در بخش نهایی گفتگوی خود با خبر24 با تأکید بر اینکه عملکرد آقای مقتدی صدر به هیچ عنوان تحت تأثیرعوامل خارجی نخواهد بود، اظهارداشت: "مقتدی صدر" فرزند مرجعیت و از خاندانی است که اساسا ریشه در بحث مرجعیت دارند و لذا هیچ گاه نمی تواند ابزاری در اختیار بدخواهان و دشمنان باشد. البته شاید زاویه ها و تفاوت دیدگاه ها با این و آن و یا برخی رفتار نسنجیده و ناپایدار در جریان صدرو هوارداران او وجود داشته باشد که باعث تحلیل های مختلف رسانه ها نیز شده، اما ایشان هرگز ابزاری برای اجرای خواسته های دشمن نخواهند بود.
24-news.ir/vdcd.f0f2yt0kka26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز