تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پس از ۶ سال در فردو که ۱۴ ماه پیش، فعال شد، غنی سازی ۲۰ درصد شروع شده است و اکنون در حال برداشت اورانیوم ۲۰ درصد هستیم.
کمالوندی: امکان غنی‌سازی ۶۰ درصدی را داریم
به گزارش خبر24، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت شهید محسن فخری زاده در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد که امکان غنی ‌سازی اورانیوم در سطوح ۴۰ تا ۶۰ درصدی در کشور وجود دارد.

کمالوندی در ابتدای صحبت‌های خود در خصوص جایگاه شهید دکتر محسن فخری‌زاده اظهار داشت: شهید فخری زاده در مدیریت، علوم و فنون مختلف و مسائل پدافندی بخصوص پدافند هسته ای تبحر ویژه ای داشت. این شهید شاگردان زیادی را تربیت کرد و ان شاءالله درجاتشان متعالی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به آغاز غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم گفت: همین اکنون حدود بیش از ۴ تن مواد با غنای ۳ و نیم تا ۴ درصد داریم و با توجه به پیش بینی که شده است براساس قانون مصوب در مجلس ظرفیت مان را افزایش خواهیم داد. با توجه به پیش بینی هایی که صورت گرفته سالی ۶ تا ۱۰ تن اورانیوم خواهیم داشت که به سادگی افزایش خواهد یافت و برابر است با ظرفیتی که در گذشته داشتیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: پس از ۶ سال در فردو که ۱۴ ماه پیش، فعال شد، غنی سازی ۲۰ درصد شروع شده است و اکنون در حال برداشت اورانیوم ۲۰ درصد هستیم.

وی تصریح کرد: در سطوح بالا یعنی تا ۴۰ تا ۶۰ درصد امکان غنی سازی اورانیوم وجود دارد، کمااینکه در مصوبه مجلس هم است که اگر مواردی نیاز به غنای بالای ۲۰ درصد بود زیرساخت های آن فراهم شود و سازمان در این خصوص بررسی های خود را انجام داده است.

کمالوندی خاطرنشان کرد: صنعت هسته ای ما یک صنعت بومی است و اگر زمانی محدودیت هایی بر این صنعت اعمال شد در جهت رفع تحریم ها بوده است و متأسفانه با خلف وعده طرف های مقابل، گام هایی برداشته شد که در نهایت به مصوبه مجلس شورای اسلامی منجر شد.

وی افزود: ما تمام بندهای قانون مجلس را اجرا می کنیم و در وقت مقتضی گزارش های آن را منتشر خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از ماشین های IR۱ استفاده می شود و ۶ آبشار را به این کار اختصاص داده ایم و این ظرفیت را داریم که از ماشین های جدید IR۲ و IR۲M یا IR۶ استفاده کنیم البته در ماشین های دیگر در حال تحقیق و توسعه هستیم.

کمالوندی اظهار کرد: ما یک آبشار ۱۶۴ تایی IR۶ را بر اساس مصوبه مجلس تا سه ماه آینده باید راه اندازی کنیم که الان حدود ۱۱۰ ماشین در حال کار هستند. ان شاءالله به خواسته مجلس که استقرار هزار ماشین در سال است خواهیم رسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: می توانیم بگوییم که اگر به این مسیر ادامه دهیم در آینده ماشین های جدید ما به تولید اورانیوم ادامه خواهد داد و این ماشین ها جایگزین ماشین های نسل اول خواهد شد، البته با توجه به عنوان قانون اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند این ظرفیت وجود دارد که ما به وضعیت قبلی برگردیم. ظرفیت صنعتی ما ظرفیت فوق العاده ای است و می تواند کارهایی انجام دهد که مورد نیاز ما در صنعت هسته ای است.

وی ادامه داد: تولید اورانیوم با خلوص بالا با استفاده از روش های جدید که نیازی به چرخش در چند مرحله نیست، در توان صنعت هسته ای کشور است.

این مقام سازمان انرژی  اتمی با اشاره به مکاتبات انجام شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از شروع غنی سازی ۲۰ درصد افزود: تمام مکاتبات انجام شده و راستی آزمایی ها صورت گرفته است و هم اکنون اورانیوم ۲۰ درصد برداشت می شود.
24-news.ir/vdcjtvem.uqeyyzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز