تاریخ انتشارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰+جزئیات/ کارگران و کارمندان حداقل بگیر سال آینده چقدر دریافتی خواهند داشت؟
کارگران و کارمندان سال آینده چقدر دریافتی دارند؟
به گزارش خبر24،مذاکرات میان نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای تعیین حداقل دریافتی کارگران در سال ۱۴۰۰ شروع شده است. در این میان، در حالی که حداقل دریافتی کارمندان دولت و بازنشستگان بر اساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس، حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده، حداقل دستمزد کارگران که معمولاً پایین‌تر از کارمندان دولت تعیین می‌شود، همچنان در هاله‌ای از ابهام است. کارفرمایان می‌گویند وضعیت اقتصادی و همه گیری کرونا به توانایی آن‌ها در پرداخت دستمزد آسیب زده و این در حالی است که نمایندگان کارگری بر قوانین مرتبط با متناسب سازی حداقل دستمزد با نرخ اعلامی تورم تاکید دارند. در این میان بهارستان نشینان پیشنهاد کرده اند حداقل دریافتی کارگران در سال ۱۴۰۰، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.
 
کف دریافتی کارمندان چقدر خواهد شد؟

لایحه بودجه ۱۴۰۰ که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده و حالا کش و قوس‌ها بر سر آن همچنان میان دو قوه ادامه دارد، تکلیف حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان را برای نخستین سال از قرن پانزدهم هجری خورشیدی روشن کرده است. با این همه، تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران هنوز نهایی نشده است.

براساس لایحه بودجه، کف حقوق برای کارمندان و بازنشستگان در سال آینده ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. به این ترتیب، حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۳۹۹، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده بود.

چراغ اول روشن شد

روز سه شنبه، ۹ دی، نخستین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار برگزار شد، جلسه‌ای که خروجی آن، ملاک بررسی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ در شورای عالی کار خواهد بود. با این همه، هر چند حداقل دستمزد کارگران همواره کمتر از میزان پیشنهادی تعیین می‌شود، این بار فشار‌های اقتصادی سال ۱۳۹۹ در کنار همه گیری کرونا که اوضاع را حتی دشوارتر هم کرده، وضعیت ویژه‌ای پدید آورده است.

نمایندگان کارگری می‌گویند شورای عالی کار باید ماده ۴۱ قانون کار را مد نظر قرار دهد که بر اساس آن، دستمزد تعیین شده باید با نرخ تورم تناسب داشته باشد. از سوی مقابل، اما نمایندگان کارفرمایی و نمایندگان دولت به شیوع کرونا و آسیب دیدن کسب و کار‌ها اشاره می‌کنند و می‌گویند افزایش دستمزد در سال آتی باید حدود ۱۵ درصد باشد. این، اما در حالی است که بانک مرکزی نرخ تورم را حدود ۴۰ درصد اعلام کرده و برخی محاسبات مستقل (از جمله توسط «استیو هانکه»، اقتصاددان آمریکایی که با ایسنا مصاحبه کرده) این رقم را حتی تا حدود ۱۰۰ درصد هم اعلام کرده اند.

آیا کارگران مالیات خواهند داد؟

در اسفند ماه سال ۱۳۹۸، در آخرین جلسه کمیته دستمزد، نمایندگان کارگری حداقل رقم سبد معیشت کارگران را ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌دانستند، اما با فشار نمایندگان دولت و کارفرمایان، در نهایت اعضای کمیته دستمزد بر رقم ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برای سبد معیشت خانوار ۴ نفره کارگری موافقت کردند. اکنون، اما کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده که وارد مذاکره با وزارت کار و شورای عالی کار شده تا حداقل حقوق کارگران را در سال آینده، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهند.

از دیگر سو، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ سقف معافیت مالیات بر دستمزد را ۴ میلیون تومان در نظر گرفته است و بر این اساس، اکنون کارمندان حداقل بگیر و نیز بازنشستگان حداقل بگیر، از پرداخت مالیات بر دستمزد معاف هستند. با توجه به اینکه کف دستمزد کارگران احتمالاً پایین‌تر از کف دستمزد کارمندان دولت و بازنشستگان خواهد بود، به نظر می‌رسد در سال ۱۴۰۰ نیز کارگران حداقل بگیر از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.
24-news.ir/vdcfytdv.w6dxjagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز