تاریخ انتشارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
رئیس کمیسیون «شورا‌ها و امور داخلی کشور» مجلس با بیان اینکه اصلاحات طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» در نخستین جلسه این هفته مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: تمام تلاش مجلس این است که طرح اصلاح قانون انتخابات به سرعت در مجلس بررسی شده و به انتخابات آتی برسد.
تلاش مجلس برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ با قانون جدید
به گزارش خبر24، محمدصالح جوکار  با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات و ریاست جمهوری در مجلس اظهار داشت: آخرین اصلاحات طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» در کمیسیون «شورا‌ها و امور داخلی کشور» مجلس مدنظر قرار گرفت و این اصلاحات انجام شد.

وی تصریح کرد: گزارش اصلاحات انجام شده به صحن علنی مجلس ارسال شده است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: گزارش اصلاحات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در نخستین جلسه  مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

جوکار تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که طرح اصلاح قانون انتخابات به سرعت در مجلس بررسی شده و به انتخابات آتی برسد.
 
محمدحسین فرهنگی در نشست خبری ۶ دی ماه  با اشاره به برخی از شبهات و ادعا‌های مطرح شده در خصوص اقدامات مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری توسط برخی از رسانه ها، تاکید کرد: فلسفه و انگیزه اصلی مجلس در پیگیری این موضوع این است که شاهد ثبت نام‌های بی رویه نامناسب گذشته نباشیم که گا‌ها برخی از آن‌ها به آبروی نظام آسیب می‌زد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در گذشته برای ورود مجلس به این موضوع گاهی مخالفت‌هایی داشت، زیرا این امر را جزو اختیارات خود در ذیل اصل ۱۱۰ قانون اساسی می‌دانست؛ این مهم در حالی است که خودشان به این جمع بندی رسیدند می‌تواند این قانون مثل بخش‌های دیگر قانون اساسی نحوه اجرایش تبیین شود لذا مجلس برای تبیین این امر وارد موضوع شد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: این مصوبات الزاما نهایی نیست، شاید در شورای نگهبان ایراداتی نسبت به آن گرفته شود که این موضوع حق قانونی شورا به شمار می‌رود.

فرهنگی بیان کرد: به عنوان مثال گفته می‌شود دایره ثبت نام‌ها به سمتی برده شده که خارج از احکام قانون اساسی مانند اصل ۱۱۵ است؛ مسلما شورای نگهبان در این موضوع دقت خواهد داشت و امکان مخالفت با برخی جزئیات وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، گفت: در شبهات طوری موضوع بیان شده که مجلس درصدد صدور مجوز برای نظامیان است؛ درحالی که این مجوز از ابتدای انقلاب وجود داشته و هیچ اقدام جدیدی در این باره انجام نشده است. به عنوان نمونه در اولین انتخابات ریاست جمهوری که برگزار شد یکی از دریاداران مطرح ارتش در آن زمان شرکت کرد و در ادوار بعدی نیز این رویه وجود داشته است؛ قانون اساسی در این زمینه منع نکرده است و ما هم نمی‌توانیم آن‌ها را منع کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس به حاشیه‌ها توجه نخواهد داشت و هرآنچه مبنای قانون اساسی است پیگیری خواهد کرد لذا نتیجه این نخواهد بود که تحت تاثیر این بحث‌ها منصرف شویم.
24-news.ir/vdcgzn93.ak9z34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز