تاریخ انتشارجمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۵
محققان با دستکاری یک مولکول دی ان ای برای اولین بار موفق به نابودی سلول‌های بنیادی تومورهای سرطانی در خون افراد شده‌اند.
مقابله با سرطان خون با مولکول دی ان ای 
به گزارش خبر24 به نقل از نیواطلس، آزمایش این مولکول دی ان ای بر روی موش نتایج امیدوار کننده ای به همراه آورده و از بازگشت سرطان و شکل‌گیری مجدد تومورهای سرطانی در بدن این حیوان جلوگیری کرده است.

سرطانی که بدین شیوه مهار شده، مولتیپل میلوما نام دارد که نوعی سرطان در سلول‌های پلاسمای خون است، جایی که آنتی بادی‌های غیر طبیعی در بدن تولید و جمع می‌شوند و در نهایت به استخوان‌ها و کلیه‌ها آسیب می‌رساند و توانایی بدن در مبارزه با عفونت را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

درمان این سرطان کار دشواری است و علت این مساله تکثیر سلول‌های بنیادی آن است که موجب ایجاد سلول‌های سرطانی جدیدی پس از تخریب سلول‌های سرطانی قدیمی می‌شود.

پژوهشگران در تحقیقات قبلی موفق به شناسایی پروتئینی به نام IRF۴ شده بودند که باعث تشدید تکثیر سلول‌های بنیادی این سرطان می‌شد. در بررسی جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا یک مولکول دی ان ای تولید کردند که ION۲۵۱ نام دارد و می‌تواند به ژن IRF۴ حمله کرده و آن را از کار بیندازد. از این طریق سلول‌های بدخیم این سرطان ریشه کن می‌شوند.

آزمایش ION۲۵۱ در بدن ۱۰ موش مبتلا به سرطان طی سه هفته نتایج مطلوبی داشته و انتظار می‌رود در آینده بتوان این روش درمانی را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کرد.
24-news.ir/vdcaauni.49nue15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز