تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
اهواز - استاندار خوزستان گفت: ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از کشور عراق وارد استان شده است.
کرونای انگلیسی از عراق وارد خوزستان شده است
به گزارش خبر24، قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه چهارشنبه در نشست فوق العاده ستاد استانی مدیریت بیماری کرونای خوزستان اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار کنیم همانطور که پیک‌های قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.

استاندار خوزستان افزود: در ابتدای تشکیل ستاد ملی کرونا که هنوز قرارگاه اجرایی این ستاد راه اندازی نشده بود پیگیری اجرای مصوبات نامشخص بود که با تشکیل این قرارگاه این مساله مرتفع شد.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: از مسئولیت‌های این قرارگاه بررسی این است که به عنوان مثال در ادارات، مراکز خدماتی، بازارها و اصناف تا چه میزان پروتکل‌ها رعایت می‌شود.

وی بیان کرد: در صورتیکه در خوزستان مسئول قرارگاه منصوب نشده باشد در اولین فرصت مسئولیت قرارگاه اجرایی ستاد استانی مدیریت کرونا را منصوب می‌کنم تا پیگیری اجرای مصوبات به صورت مؤثر و منسجمی انجام شود.

سلیمانی عنوان کرد: بیشترین راه ابتلاء از مبتلایان بدون علامت است. چون افرادی که دارای علائم هستند همه از آنها دوری می‌کنند اما افراد بی علامت ناقل اصلی کرونا هستند. مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تأثیر زیادی در شیوع دارد.

استاندار خوزستان ادامه داد: در پیک فعلی ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند و خواهش می‌کنم همه مردم استان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی حساس باشند.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهرها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلاء و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم.

استاندار خوزستان تاکید کرد: تا وقتی کرونا شایع است مراسم عزا و عروسی و آئین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: برای توجیه خانواده‌ها، نیروی انتظامی و دادستانی آنها را دعوت کنند یا نزد خانواده عزادار بروند و درخواست کنند مراسم با تعداد محدود برگزار شود.

استاندار خوزستان بیان کرد: قرارگاه شهید سلیمانی یکی از مهمترین عوامل کنترل این بیماری بوده است. قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز سه کار و وظیفه اصلی دارند. وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند؛ مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم مراقبت از بیماران زمینه‌ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند؛ این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک‌های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد وظیفه اصلی این قرارگاه است.

سلیمانی تاکید کرد: از همه دستگاه‌ها می‌خواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک کنند همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند. همچنین شهرداری‌ها پیام‌های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب کنند.

وی یادآور شد: در مراکز اجتماع محور همچون خانه‌های سالمندان، ندامتگاه‌ها، مراکز نظامی و.....تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است چون اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی می‌شود.

سلیمانی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود البته تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

استاندار خوزستان بیان کرد: پروتکل‌ها و محدودیت‌ها در وضعیت‌های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود. از جمله اینکه مدارس در مناطق قرمز و نارنجی مطلقاً غیر حضوری باشد.

وی در پایان گفت: ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است. تقاضا می‌کنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم محور دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند من اولین شاکی آن هستم چرا که این مصوبات در حکم قانون بوده و مورد تائید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.
24-news.ir/vdccp4qe.2bqpo8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز