تاریخ انتشارجمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
یک سال پس از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، رسانه‌های آمریکایی مدعی‌اند که چین، روسیه و ایران به تئوری‌های غلط درباره این بیماری دامن زده‌اند.
چه کسی ویروس کرونا را مهندسی می‌کند؟
به گزارش خبر24،با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا، همچنان مشخص نیست منبع اصلی شیوع این بیماری کدام کشور بوده است. غرب چین را منبع اصلی شیوع ویروس کرونا می‌داند و در مقابل چین آمریکا را عامل اصلی این پندمی معرفی می‌کند.

تحقیقات آسوشیتدپرس و شورای آتلانتیک درباره عملکرد کشور‌های مختلف در حوزه اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا از ابتدای شیوع این ویروس نشان می‌دهد ایران، روسیه و چین با حمایت از ادعا‌های غلط یکدیگر تئوری‌های توطئه درباره اینکه ویروس کرونا یک سلاج بیولوژیک آمریکایی است یا از سوی واشنگتن برای تضعیف کشورهایشان ایجاد شده دامن زده‌اند.

نشریه اکسیوس با جمع آوری داده‌های تحلیلی جمع آوری شده توسط آسوشیتدپرس و شورای آتلانتیک به این نتیجه رسیده که دشمنان آمریکا در جهان به طور همزمان روایتی را در شبکه‌های آنلاین بسط داده‌اند و در آن مدعی شده‌اند که آمریکا مسئول پندمی کرونا است. این کشور‌ها از بسط این پروپاگاندا منتفع می‌شدند و از این رو از روایت‌های یکدیگر حمایت کردند و بعضا ریشه چینی این ویروس را نادیده گرفتند.

اکسیوس نوشته همپوشانی و حمایت‌های این کشور‌ها از روایت دروغین خود درباره کرونا نشان می‌دهد این شبکه آنلاین بین‌المللی چطور در هم تنیده است.

تحقیقات آسوشیتدپرس و شورای آتلانتیک بر پایه تحلیل نظرات میلیون‌ها پست در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، فیس بوک، وی کی، ویبو، وی چت، توییتر، تلگرام و دیگر پلتفورم‌ها بوده است.

این بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد ریشه این اطلاعات غلط در روسیه بوده است. در ماه‌های اولیه سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ مقاله در رسانه‌های حامی کرملین منتشر شده که ادعای مشابهی درباره سلاح بیولوژیک بودن ویروس کرونا به زبان‌های روسی، اسپانیایی، ارمنی، عربی، انگلیسی و آلمانی منتشر شده است.

با این حال این چین بوده که بسط اطلاعات غلط درباره ریشه اصلی ویروس کرونا را برعهده گرفته در حالی که این ویروس در ابتدا در چین ظاهر شده است.

در ماه مارس ۲۰۲۰ خبرگزاری‌های دولتی چین و همچنین دیپلمات‌ها و شبکه‌های اجتماعی این کشور تئوری توطئه درباره ویروس کرونا و ماهیت سلاح بیولوژیک این ویروس که توسط آمریکا ساخته و در جریان رزمایش نظامی جهانی سال ۲۰۱۹ به چین آورده شده منتشر شد.

در همان ماه یک طومار بی نام و نشان بر روی پرتال از کار افتاده کاخ سفید قرار گرفت که از مقامات آمریکایی می‌خواست مشخص کنند آیا این ویروس در قرارگاه نظامی فورت دیتریکت مریلند ساخته و پرداخته شده و به چین در سال ۲۰۱۹ منتقل شده یا خیر؟

بیشتر بخوانید:جزئیات اثربخشی واکسن ویروس کرونا/ از ایجاد ایمنی چهارماهه تا احتمال تزریق سالانه واکسن

خبر این طومار به طور وسیع در رسانه‌های چینی بازتاب پیدا کرد. ۱۴۲۶ نفر این طومار را امضا کرده بودند.

در ماه می‌رسانه‌های دولتی چین مستندی درباره قرارگاه فورت دیتریکت آمریکا منتشر کرد که ۸۲ هزار بار در یوتیوب دیده شده. این مستند در سایت بیلبیلی چین ۳۷۸ هزار بار بازدید داشته است. دیپلمات‌های چینی نیز مرتبا اطلاعات غلطی درباره ویروس کرونا در توییترهایشان منتشر کردند. توییتر در چین یک پلتفورم فیلتر شده است.

در شبکه اجتماعی محبوب ویبو در چین، پست‌های زیادی به زبان‌های روسی و چینی با اطلاعاتی درباره ماهیت سلاح بیولوژیک ویروس کرونا بازنشر شده است.

چین یا آمریکا، مسئولیت شیوع ویروس کرونا برعهده کدام کشور است؟
تحقیقات آسوشیتدپرس و شورای آتلانتیک بخشی را به ایران اختصاص داده و مدعی شده که ایران ادعا‌های غلط چین و روسیه را تکرار کرده‌اند و واشنگتن را عامل تولید ویروس کرونا خوانده‌اند. اظهار نظر‌های مقامات ایران نیز مورد توجه رسانه‌های روس قرارگرفته و توسط چین بازتاب گسترده‌تری پیدا کرده است.

این رسانه‌ها مدعی شده‌اند شبکه‌ای از سوی ایران هدایت می‌شود که مسئول نشر اطلاعات غلط در گوگل و توییتر است. این شبکه وبسایت‌ها و اکانت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اداره می‌کند که از زمان شیوع کرونا، آمریکا را مسئول مهندسی این ویروس می‌خواندند.

آسوشیتدپرس و شورای آتلانتیک مدعی شده‌اند که این ادعا‌های نادرست درباره ویروس کرونا مورد توجه شبکه‌های راست افراطی مستقر در آمریکا مانند کیوانان‌ها نیز قرار گرفته و به طور گسترده در رسانه‌های دسته راستی آمریکا بازتاب پیدا کرده است.

این تحقیقات البته تاکید دارند که تئوری توطئه ریشه آمریکایی ویروس کرونا در واقع در ادامه تئوری توطئه‌ای که این ویروس را سلاح بیولوژیک چین می‌دانست شکل گرفته یا دست کم موازی با هم برای وارونه سازی آن دیگری بسط پیدا کرده است.
24-news.ir/vdciz3aq.t1awv2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز