تاریخ انتشارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
بر سر کار آمدن دولت جدید آمریکا باعث شده که حساسیت‌ها نسبت به کانال مالی ایران و سوئیس کاهش یابد.
کاهش حساسیت ها به کانال مالی ایران و سوئیس
به گزارش خبر24،شریف نظام مافی اظهار داشت: شرکت‌های سوییسی از معدود کشور‌های اروپایی هستند که در دوران تحریم‌ها و فشار حداکثری علیه کشور، ایران را ترک نکردند و کارخانجات به فعالیت خود ادامه دادند و حتی شاهد تولیدات آن‌ها در بازار هستیم در حالی که شرکت‌های دیگر کشور‌ها ایران را ترک کردند.

وی افزود: فعالیت سرمایه گذاران و شرکت‌های سوییسی در این مدت با محدودیت‌های بسیاری همراه بوده است که از جمله آن‌ها مشکلات بانکی برای پرداخت سود به شرکت مادر بود.

نظام مافی با بیان اینکه این شرکت‌ها در زمینه واردات نیز با سختی‌هایی مواجه هستند، تصریح کرد: تجارت ایران و سوییس بیش از ۲۰۰ سال ادامه داشته و در هیچ شرایطی این کشور بازار ایران را ترک نکرده است.

وی با بیان اینکه حضور شرکت‌های سوییسی با وجود محدودیت‌ها تداوم دارد، خاطرنشان کرد: علاقه برای ادامه همکاری‌ها به دلیل مکمل بودن کالا‌های مورد نیاز دو کشور است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس تاکید کرد: این کشور به حضور در ایران علاقه دارد، اما برای گسترش همکاری‌ها باید مشکلات بانکی مرتفع و بروکراسی‌های اداری کمتر شود.

وی با بیان اینکه قوانین ایران در زمینه تجارت و سرمایه گذاری موجب کاهش علاقمندی کشور‌های اروپایی می‌شود، اظهار داشت: تسهیل در زمینه‌های مختلف اقتصادی فضای بهتری را برای جلب سرمایه گذاری فراهم می‌کند و شرکت‌ها رغبت بیشتری نشان خواهد داد.

تحولات سیاسی بر تجارت با سوییس تاثیر مستقیم می‌گذارد
نظام مافی با بیان اینکه کانال مالی ایران و سوییس برخلاف اینستکس مسیر جدیدی نیست، تصریح کرد: توافقاتی انجام شد تا فعالان اقتصادی مجوزی برای گسترش تجارت و بهبود شرایط انتقال پول به دست بیاورند.

وی با اشاره به اینکه بر سر کار آمدن دولت جدید آمریکا حساسیت‌ها نسبت به این کانال را کاهش داده است، گفت: امید داریم بانک‌ها بتوانند فعالیت خود را از این طریق راحت‌تر انجام دهند و شاهد تغییرات بیشتری باشیم.

نظام مافی تصریح کرد: در یکسال اخیر با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان تبادلات ایران و سوییس مربوط به کالا‌های بشردوستانه بود، حتی با شرکت‌هایی که ثبت آن‌ها مربوط به این کشور نبوده است.

وی افزود: غلات و دارو از مهمترین کالا‌های وارداتی از سوییس به ایران را تشکیل دادند که برخی اقلام مواد اولیه‌ای بودند که برای تولید دارو در کشور مورد استفاده قرار گرفتند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس تاکید کرد: محدودیت تجارت دو کشور به دلیل نداشتن تمایل نیست، بلکه انتقال پول فعالیت اقتصادی را محدود و سخت کرده است که برای تغییر آن تحولات سیاسی بسیار تاثیر گذار است.

وی با اشاره به اینکه دولت آمریکا هنوز به توافق برجام بازنگشته است، اظهار داشت: در دولت قبلی این کشور برخی تحریم‌ها اعمال شده که با وجود قانونی نبودن آنها، این کشور می‌تواند در مذاکرات به نفع خود از آن استفاده کند.

 ششم مردادماه سال جاری خبری مبنی بر تکمیل شدن نخستین معامله کانال تجاری بشردوستانه جدید ایران با سوییس از سوی دولت این کشور اعلام شد که نوید فعال شدن این کانال مالی را به همراه داشت این محموله حاوی دارو‌های ضد سرطان بود.

پس از این روند شرکت‌های دیگری برای فعالیت در این کانال مالی با ایران ثبت نام کرده اند و در حال برنامه ریزی برای انجام معاملات هستند. این کانال مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد و مبادلات تجاری ایران برعهده داشته باشد.
24-news.ir/vdcbagb0.rhb00piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز