تاریخ انتشاريکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
سنوته آنجلیتا غاری در اعماق آب است که رودخانه‌ای را در خود پنهان کرده است. مطمئنا هیچ غواصی وقتی در حال تماشای دنیای خارق‌العاده زیر آب است حتی فکرش را هم نمی‌کند که در زیر آب ناگهان در مقابلش رودخانه‌ای ظاهر شود! اما این همان آرزویی است که در اعماق این غار برآورده می‌شود!
رودخانه‌ای عجیب که در اعماق اقیانوس در جریان است!
به گزارش خبر24، در شبه جزیره یوکاتان مکزیک، جنگل‌های گرمسیری و انبوهی هست که پوشیده از گودال و غارهایی به نام سنوته است. یکی از حیرت‌انگیزترین گودال‌ها، غار سنوته آنجلیتا است که در داخل آن یک رودخانه زیر آبی در جریان است! تنها راه تماشای این رودخانه، غواصی در عمق ۶۰ متری آب است! فکر می‌کنید این رودخانه چطور در اعماق دریا ایجاد شده است؟ برای رسیدن به جواب این سوال در ادامه مجله دلتا را همراهی کنید.

ماجرای رودخانه زیر آب چیست؟
این رودخانه پدیده این غار زیر آبی است، غاری که در اثر سقوط سنگ ایجاد شده و با گذشت زمان مقدار زیادی آب شیرین و شور را در داخل حفره‌اش و در زیر خروارها فشار گیر انداخته است. اگر از دهانه غار به آب داخل نگاهی بیندازید هیچ فرقی با آب‌های دیگر ندارد چون ۳۰ متر ابتدایی با آب شیرین پر شده اما اگر غواص حرفه‌ای باشید و به اعماق غار بروید یکی از اسرار آمیز ترین چشم‌اندازها در مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود: لایه‌ای از هیدروژن سولفید که خبر از نمک زیاد آب‌های اعماق غار می‌دهد. به این پدیده هالوکلاین می‌گویند.
غواصی در غار سنوته آنجلیتا

 پدیده هالوکلاین چیست؟
هالوکلاین زمانی رخ می‌دهد که آب شیرین و شور به هم می‌رسند و تغییر قابل توجهی در مقدار نمک آب ایجاد می‌شود. پدیده هالوکلاین معمولا داخل غارهای اعماق اقیانوس اتفاق می‌افتد و دلیلش هم این است که لایه آب شیرینی که از زمین سرچشمه می‌گیرد روی آب شور دریا قرار می‌گیرد، اینجاست که خطای دید اتفاق می‌افتد. در واقع، قسمت‌های مختلف آب در غار دارای مقدار نمک مختلفی هستند برای همین آب‌های غلیظ‌تر به سمت پایین می‌روند و انگار همیشه رودخانه‌ای در کف آب در جریان است. این رودخانه در واقع لایه‌ای از هیدروژن سولفید است که در نتیجه ترکیب آب شور و شیرین به وجود آمده است. این لایه حدود ۲ متر ضخامت دارد و درست مثل این می‌ماند که جزیره‌ای در احاطه مه و ابر قرار گرفته است.
24-news.ir/vdcjt8em.uqemtzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز