تاریخ انتشاريکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره همکاری ایران با آژانس هسته‌ای صبح امروز یکشنبه با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
دیدار مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با صالحی
به گزارش خبر24، دیدار رافائل گروسی با علی‌اکبر صالحی، دو روز قبل از پایان ضرب الاجل ایران بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی برای لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از آن، که ایران بر اساس برجام اجرای آن را پذیرفته بود، انجام می شود.

ایران از زمان تصویب مجلس، دو ماه فرصت داده بود تا کشورهای عضو برجام و نیز آمریکا به تعهدات برجامی خود بازگردند در غیر این صورت ایران در ادامه کاهش تعهداتش، نظارت های فراپادمانی را لغو می کند. 

پیشتر «کاظم غریب‌آبادی»، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفته بود سفر گروسی به درخواست او و به منظور گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص چگونگی اجرای مفاد نامه 27 بهمن ماه ایران به آژانس و ماده 6 قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف در چارچوب ترتیبات و تحولات جدید، انجام می شود.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها متوقف کند.

مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.
24-news.ir/vdcf10dv.w6dvmagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز