تاریخ انتشاردوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱
کارشناسان درباره بازار بورس دوشنبه 4 اسفند ماه نظرات متفاوتی ارائه کردند.
ریزش شاخص کل تا کی ادامه دارد؟
به گزارش خبر24، بازار بورس همانند هفته گذشته روند نزولی در پیش گرفته است و کارشناسان بر این عقیده هستند با توجه به بلاتکلیفی مذاکرات آمریکا و ایران این احتمال وجود دارد که مدت زمان نا معلومی بازار با ریزش و سردرگمی مواجه شود.

برخی از تحلیلگران بر این عقیده هستند که بازار نیاز به حمایت دارد. اعتماد سهامداران روز به روز نسبت به بورس کاهش پیدا می کند و اگر حمایت لازم از بازار انجام نشود قطعا ریزش شاخص کل با افت شدیدی مواجه است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که شاخص کل به زیر 1.200 می رسد و طبق پیش بینی برخی از تحلیلگران احتمال رسیدن شاخص کل به 1.500 بسیار زیاد است.

اقتصاددانان بر این عقیده هستند که نرخ دلار با افت شدیدی مواجه است و احتمالا ریزش بورس ادامه خواهد داشت. تغییر دامنه نوسان هم نتوانست به روند رو به رشد بازار کمکی کند.

زنگ خطر رمز ارزها برای بورس
تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که ارزهای دیجیتال نیاز به مجرای رسمی در کشور دارند، در غیر این صورت عاملی برای خرابکاری های بزرگ به شمار می روند.

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه بر این عقیده است هم اکنون در شرایط نامناسب تحریم قرار داریم و هر گونه خروج ارز از کشور شرایط نامناسبتری را رقم میزند، از طرفی با توجه به اینکه ما ساختارهای پایه ای رمز ارزها را در کشور نداریم یعنی مراکز و سایت های نگهداری رسمی خرید و فروش رمز ارزها وجود ندارد به همین منظور نظارتی هم روی آنها نیست.

وی در این زمینه بیان کرد:صحبت های ایلان ماسک مبنی بر عدم خرید بیت کوین شاید به علت فشار کمیسیون اوراق بهادار آمریکا باشد، چون رییس فدرال امریکا با رمز ارزها مخالف است و در انگلستان هم بانک های بزرگ موضع گیری سختی در برابر ارزهای دیجیتال کردند، البته این ارزها، ساختار مخربی برای بانکداری سنتی در دنیا دارند.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: گسترش رمز ارزها، خرابکاری های بین المللی را افزایش میدهد، چون رمز ارزها جز مواردی هستند که اگر نظارت دقیقی روی عملکرد آنها نباشد می تواند در عملیات های غیر قانونی مورد استفاده قرار بگیرد.

وی به افرادی که خواهان سرمایه گذاری در این رمز ارزها هستند توصیه کرد: بهتر است افراد به چند مورد توجه کنند، نخست اینکه سایت هایی که در آن معامله میکنند رسمی نیستند، دوم اینکه سایت های بین المللی هم سابقه خوبی برای ایرانیان ندارند، چرا که چندین مرتبه حساب ایرانی ها را بستند و دارایی را قفل کردند چراکه معتقدند انتقال دارایی از کیف ها به بورس ها یا برعکس ممکن است گم شود، سوم اینکه خروج ارز از کشور فارغ از سود و زیانی که برای افراد دارد برای اقتصاد کشور سم است.

دارابی اظهار کرد: با توجه به اینکه تعدادی ماینر رسمی در کشور داریم، به نظر میرسد اگر سازمان بورس در این زمینه ورود یافته و مجوزهای مربوطه برای بازار رمز ارزها را اعطا کند، سرمایه گذاران می توانند در این بازار به صورت ریالی و رسمی فعالیت کنند و شرایط نابسامان کنونی سرو سامان بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در چنین شرایطی موسسه یا نهادی برای رمز ارزها تعریف می شود یا خیر؟ گفت: سازمان بورس در موقعیت حساسی قرار دارد، از طرفی طبق قانون، راه اندازی هر گونه بورس منوط به مصوبه شورای عالی بورس است، بنابراین سایت هایی که خودشان را به عنوان بورس ارزهای دیجیتال معرفی میکنند حتما باید مجوز لازم از سازمان بورس داشته باشند.

دارابی بیان کرد: در حال حاضر به نظر میرسد که صدور مجوز یک یا دو صندوق رمز ارز مشکلات را از بین میبرد، چون وزارت صمت مجوز استخراج رسمی ارز دیجیتال در کشور را صادر کرده است، اگر آنها ارز را به صندوق های رسمی واگذار کنند خطر بزرگ خروج ارز از کشور برطرف می شود.

وی گفت: البته نباید فراموش کرد که ارز دیجیتال نوسان قیمت زیادی دارد یکبار از ١٩ هزار دلار تا ٣ هزار دلار کاهش یافت، به هر حال ممکن است این شرایط مجددا تکرار شود و زیان های زیادی هم به بار بیاورد.

این تحلیلگر بازار خاطر نشان کرد: افرادی که هم اکنون سرمایه خود را از بورس خارج میکنند و در صف های خرید قرار میگیرند، افرادی هستند که وحشت زده شدند یعنی با دیدن روند نزولی بازار همچنین صف های فروش نگران سرمایه خود شدند، بازار سهام هم اکنون در مرحله فروش های هیجانی است در صورتی که با نگهداری سهام خود طی ماه های آینده قطعا شاهد رشد قیمت خواهند بود.

نظر تحلیلگران درباره قطع نوار قرمز در بازار سرمایه
بورس در آخرین ماه سال 99 هم با ریزش در حال سپری شدن است. شاخص کل در بازار یکشنبه، بیش از 10 هزار واحد افت کرد و تحلیلگران نسبت به روند بازار سرمایه در روزهای پایانی امسال نا امید هستند و به عقیده انها بازار بورس تا پایان سال رشدی نخواهد داشت.

شاخص کل بازار یکشنبه به یک میلیون و 222 هزار واحد و شاخص هم وزن هم به 437 هزار و 176 واحد رسید. نمادهای فولاد، فملی، شستا، کگل، فارس، کچاد و تاپیکو بر شاخص کل تاثیر گذار بودند و نمادهای ولپارس، فملی، سیتا، بالبر، تکشا، امین و فولاد از پر تراکنش های بازار یکشنبه بودند.

کارشناسان معتقدند اخبار مختلف سیاسی بر بازار بورس تاثیر می گذارد، مخصوصا اخبار خارج یا باقی ماندن ایران بر پروتکل الحاقی و نتیجه برجام و حذف تحریم ها بر ایران همگی می توانند سیگنال های مثبت یا منفی بر بازار بورس باشند. تحلیلگران معتقدند تنها راه خروج بازار از این وضعیت؛ حمایت از بازار است و اینکه سهامداران هم صبوری کنند و نگاه بلند مدتی به بازار داشته باشند. در هفته اخیر به دلیل بی اعتمادی سهامداران به بازار سبب شد تا شاخص کل با افت شدیدی همراه شود.
24-news.ir/vdcefx8p.jh8pxi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز