تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
بخشیدن قسمتی از مهریه در مقابل گرفتن حق یا مالی از شوهر، یا بدون هیچ عوضی از طرف زن به مرد امکان‌پذیر است.
بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟
به گزارش خبر24،بخشش قسمتی از مهریه، توسط زن به مرد یا به صورت دست‌نویس در قالب سند عادی انجام می‌شود یا زن با در دست داشتن مدارک شناسایی و شناسنامه به دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کند و قسمتی از مهریه‌اش را به شوهرش می‌بخشد.

با توجه به مالکیت مطلق زن بر مهریه‌اش زن می‌تواند آن را به شوهرش ببخشد که اگر بخشش به صورت رسمی انجام شود باید یک سری شرایط قانونی در نظر گرفته شده از جانب زن انجام شود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع بخشیدن قسمتی از مهریه می‌پردازیم.

بخشیدن قسمتی از مهریه در مقابل گرفتن حق یا مالی از شوهر، یا بدون هیچ عوضی از طرف زن به مرد امکان‌پذیر است. زنی که تمایل به بخشیدن قسمتی از مهریه به شوهرش دارد، حتما لازم نیست که تمام مقدار مهریه‌اش را به شوهرش ببخشد؛ می‌تواند قسمتی از آن را چه کم یا زیاد، به شوهرش ببخشد. قانون مقداری خاصی را برای بخشش مهریه از طرف زن به مرد تعیین نکرده و اختیار آن با خود زن و یا با توافق با مرد است.

زن برای بخشیدن مهریه‌اش نیاز به مراجعه به مراجع قضایی ندارد، بلکه حتی می‌تواند با نوشتن و امضا کردن و اثر انگشت زدن روی برگه معمولی به عنوان سندی عادی یا با مراجعه به دفتر اسناد رسمی به صورت رسمی این کار را انجام دهد.

بخشش به وسیله دست‌ نوشته‌ای عادی، یک سند عادی است و اعتبار نیز خواهد داشت. اما در صورت مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای بخشیدن مهریه توسط زن سند رسمی مبنی بر بخشیدن مهریه تنظیم می‌شود، سپس دفتر اسناد برای دفتر ازدواجی که عقد در آن ثبت شده، نامه می‌فرستد تا بذل مهریه در سند ازدواج ثبت شود. زن برای بخشیدن قسمتی از مهریه به صورت رسمی بایستی یک سری شرایطی را رعایت کند:

 زن باید با در دست داشتن مدارک شناسایی مثل شناسنامه و عقدنامه به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند.
سپس در آن‌جا در اقرارنامه رسمی، اقرار به بخشیدن مقدار مهریه‌ای که می‌خواهد ببخشد بکند.
اقرار نامه به صورت رسمی ثبت و نامه از طرف دفتری که مهریه در آن جا ثبت شده است برای دفتر ازدواجی که قبلا عقد در آن جا انجام شده است فرستاده می‌شود تا در قسمت ملاحضات عقد ثبت شود.
24-news.ir/vdcdxx09.yt0556a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز