کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

عمق دریاچه ارومیه ۳۵ سانتیمتر افزایش یافت

15 اسفند 1399 ساعت 11:33

ارومیه – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: عمق دریاچه ارومیه به میزان ۳۵۵ سانتیمتر افزایش یافته است.


به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری ظهر پنجشنبه در حاشیه مراسم تجلیل از خدمات تلاشگران احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با وجود کم بودن بارش‌ها در اسفند ماه عمق دریاچه ارومیه به میزان ۳۵ سانتیمتر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه بیش از ۱۲۷۱.۳۲ متر است، افزود: هم اکنون دریاچه ارومیه ۴.۳ میلیارد مترمکعب آب دارد که این میزان پیش بینی می‌شود تا پایان سال به ۵ میلیارد متر مکعب برسد.

کلانتری با اشاره به اتمام طرح‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه در سال جاری، اضافه کرد: با اجرای طرح‌های نرم افزاری دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک می‌رسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیش از ۳۴ کیلومتر از تونل ۳۵.۵ کیلومتری انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه حفاری شده است گفت: با حل مشکل در ۱.۵ کیلومتر باقی مانده، احتمال افتتاح این تونل در اوایل سال آینده وجود دارد.

کلانتری با بیان اینکه این دریاچه ناموس شما مردم است و حفاظت از دریاچه ارومیه وظیفه فرد فرد مردم کشور بخصوص مردم آذربایجان است و نباید فریب چند شعار زودگذر را بخورید، گفت: در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، تنها جابجایی مردم شهر تبریز، بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار هزینه می‌برد که البته غیر ممکن است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه، تمام کانون‌های تولید ریز گرد مهار شده و دیگر چیزی بنام ریزگرد نمکی در منطقه وجود ندارد، گفت: متأسفانه کارشکنی برخی از مسئولین استانی بر خلاف مردم عزیز منطقه که همکاری بسیار خوبی داشتند، باعث عقب افتادن برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه شد. برخی از افراد به دلیل کمبود آگاهی، تبلیغات پوچ منفی را به مردم انتقال می‌دهند که پایه و اساس علمی ندارد زیرا چنین کسانی متأسفانه منافع ملی را در اولویت قرار نمی‌دهند.


کد مطلب: 67615

آدرس مطلب :
https://www.24-news.ir/news/67615/عمق-دریاچه-ارومیه-۳۵-سانتیمتر-افزایش-یافت

خبر24
  https://www.24-news.ir