تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۶
 سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: بعد از اجرای قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و با استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته، میزان اورانیوم ۲۰ درصد ایران به ۵۵ کیلوگرم رسید.
افزایش ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به ۵۵ کیلوگرم
به گزارش خبر24، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و اجرای آن از 5 اسفند ماه 1399، افزود:بخش مهمی از این قانون در خصوص غنی سازی 20 درصد به میزان سالانه 120 کیلوگرم بود که بلافاصله اقدامات لازم صورت گرفت و روند غنی سازی آغاز شد.

وی ادامه داد: تا امروز 55 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید شده است و تقریبا ما نصف راه را رفته ایم و با این روند ما می‌توانیم زودتر از 8 ماه به هدف مد نظر برسیم.

کمالوندی گفت: نرخ تولید اورانیوم 20 درصد ما الان بسیار بالاتر از قبل از برجام است و بر اساس آمار و ارقام 30 درصد بیشتر از قبل از برجام ظرفیت تولید 20 درصد داریم.

وی افزود: الان ما حدود 16 هزار و پانصد سو ظرفیت غنی سازی داریم که این عدد قبل از برجام 12 هزار و پانصد سو بود.

سخنگوی سازمان انرزی اتمی با اشاره به تولید سانتریفیوژ‌های جدید در سال‌های گذشته، گفت: ممکن است امروز تعداد سانتریفیوژ‌های ما کم شده باشد، اما به دلیل استفاده از نسل جدید سانتریفیوز‌ها مثل IR6 که 8 برابر سانتریفیوژ‌های نسل اول ظرفیت دارند، نرخ تولید اورانیوم ما افزایش یافته است.

کمالوندی ادامه داد: در حال حاضر ما هزار ماشین IR2M داریم که مستقر شده‌اند و یا یک آبشار IR4 راه اندازی شده و آبشار دوم این سانتریفیوژ هم راه اندازی خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با توجه به مصوبه مجلس، یک آبشار IR6 انجام شده و آبشار‌های بعدی هم در راه است و با این روند که پیش گرفته شده است سرعت غنی سازی ما نسبت به قبل افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: اگر ما در یک زمانی 9 تن مواد خود را به خارج فرستادیم الان 5 تن مواد داریم و می‌توانیم بگوییم به سرعت هر آنچه مورد نظر بوده برای احیای آنچه که به خاطر برجام کنار گذاشتیم، داریم به دست می‌آوریم و به سرعت در موقعیتی قرار می‌گیریم که بهتر از قبل برجام است.

کمالوندی گفت: در حوزه غنی سازی فاصله ما نسبت به قبل از برجام، فاصله‌ای صد‌ها کیلومتری است و وضعیت بسیار خوبی با انواع ماشین‌ها داریم.

بهروز کمالوندی همچنین در آستانه روز ملی فناوری هسته ای با اشاره به شروع آزمایش مکانیکی سانتریفیوژهای نسل «آی آر ۹»  گفت: این مدل آخرین ماشین سانتریفیوژ است که ساخته شده است و با راه ‌اندازی آن از ماشین آی آر ۱ که تنها یک سو ظرفیت داشت به سمت ۵۰ سو ظرفیت رفته ایم که آی آر ۹ چنین قابلیتی دارد. بین این دو ماشین ۱۵ نوع ماشین دیگر نیز داریم که مهم ‌ترین آن ‌ها آی آر ۲، آی آر ۲ ام، آی آر ۴ و آی آر ۶ است.

وی با بیان اینکه آی آر ۹ در کلاس ماشین های فوق العاده پیشرفته قرار دارد، اعلام کرد: این ماشین انقلابی در فرآیند غنی سازی هسته ای در کشور است و به زودی تست مکانیکال آن شروع می شود و هنگامی که به این مرحله می رسیم یعنی نصف بیشتر راه طی شده است و در واقع محاسبات تئوری صورت گرفته است و کارها در عمل در حال انجام است. پس از انجام انواع تست ها، گاز به این ماشین تزریق خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با رادیو گفت وگو با اعلام  رونمایی از دستاوردهای هسته ای همزمان با ۲۰ فروردین روز فناوری هسته ای اظهار کرد: حدود ۱۳۳ مورد به عنوان دستاورد جدید داریم که تعدادی از آن ‌ها بسیار مهم هستند. ۲۵۵ عنوان پیشرفته هسته ای معرفی شد که بعد از ممیزی ۱۳۳ مورد از آن‌ ها در حدی بود که نمایش داده شود و از آن ‌ها رونمایی شود.

وی با اشاره به پیشرفت های هسته ای و رونمایی از تعدادی از آن‌ها در روز فناوری هسته ای گفت: چهار مورد از این دستاوردها در حوزه پزشکی و رادیو دارو است که یک مورد از آن‌ها «اکسپکت پی سی» برای کودکان است که در بیمارستان کودکان تهران مستقر خواهد شد. این دستگاه تشخیص پرتویی مخصوص کودکان است.

کمالوندی افزود: همچنین تعدادی رادیو دارویی تشخیصی و درمانی نیز در بین دستاوردها وجود دارد. در این راستا یک مرکز در اراک افتتاح خواهد شد. این بیمارستان مربوط به سوختگی هایی از نوع پرتویی است که قبل از این در کشور تنها در بوشهر و آن هم در سال گذشته افتتاح شد. این بیمارستان با ظرفیت بسیار بیشتری فعالیت خواهد کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص پیشرفت ها در حوزه غنی سازی نیز توضیح داد و بیان کرد: یک سوم از پیشرفت هایی که اعلام شد مربوط به انواع ماشین ها و تجهیزات مرتبط با غنی سازی است و با بومی سازی این دستگاه ها توسعه در این زمینه صورت گرفته است. در حوزه هایی مانند لیزر و کوآنتوم نیز پیشرفت هایی صورت گرفته است و در این راستا مرکز کوآنتوم به همراه آزمایشگاه های مختلف رسماً افتتاح می شود.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات برجام در وین گفت: چارچوب مذاکرات کاملاً مشخص بوده است. این مذاکرات با آمریکایی ها صورت نگرفته است و طی این گفت‌وگوها به دنبال برداشتن تحریم ها هستیم و اساساً موضوع اصلی این مذاکرات همین مسئله است.
24-news.ir/vdcdjk09.yt0n96a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز