تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
شب گذشته و با پایان دیدارهای دور پنجم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، وضعیت گروه سوم را به علامت سوالی برای هواداران فوتبال تبدیل کرد.
وضعیت گیج کننده استقلال برای صعود
به گزارش خبر24، پس از اینکه الشرطه عراق شگفتی ساز دور پنجم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا شد و توانست الدحیل را شکست دهد، بهترین فرصت برای استقلال و الاهلی فراهم شد تا آنها بتوانند با پیروزی در جدال رو در رو به صدر جدول صعود کنند که این اتفاق رخ نداد و دو تیم با تساوی بدون گل زمین مسابقه را ترک کردند.

با پایان بازی های شب گذشته هر سه تیم استقلال، الدحیل و الاهلی ۸ امتیازی شدند و به دلیل اینکه الدحیل در تقابل های رو در رو وضعیت بهتری داشت، انتظار می رفت که این تیم در صدر جدول رده بندی گروه سوم بماند اما با اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، این استقلال بود که به صدر جدول صعود کرد و این مسئله باعث ابهاماتی برای علاقه مندان به فوتبال شد.

در قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا به صراحت ذکر شده است که چنانچه تیم هایی دارای امتیاز یکسان باشند، ملاک برتری ابتدا در بازی های رو در رو است و سپس در صورت مساوی بودن این وضعیت، AFC به سراغ تفاضل گل در بازی های رو در رو می رود اما الدحیل که موفق شد از استقلال ۴ امتیاز بگیرد چرا در صدر جدول قرار ندارد؟ این سوالی بود که از شب گذشته برای هواداران فوتبال پیش آمده بود.
  
اما نکته مهم اینجاست که شرط ذکر شده برای زمانی است که ۲ تیم در یک گروه امتیاز مساوی داشته باشند اما اکنون در گروه C سه تیم با امتیاز ۸ حضور دارند. پس AFC برای زمانی که بیش از دو تیم دارای امتیاز یکسان و واحد باشند، شرایط دیگری را مد نظر قرار داده است.

در قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا آمده است اگر زمانی در یک گروه بیش از ۲ تیم دارای امتیاز یکسان باشند (مانند وضعیت فعلی گروه سوم که هر سه تیم استقلال، الدحیل و الشرطه ۸ امتیازی هستند)، آنگاه تعداد امتیازهایی که این تیم ها در بازی های رو در رو کسب کرده اند ملاک قرار می گیرد و در صورتی که در این حالت نیز تیم ها برابر باشند، تفاضل گل در بازی های رو در رو مدنظر قرار می گیرد.

به زبان ساده تر، AFC با حذف نتایج تیم ها در برابر الشرطه، ابتدا امتیاز و سپس تفاضل گل تیم های استقلال، الدحیل و الاهلی در بازی هایی که با همدیگر داشته اند را ملاک قرار می دهد. پس بدین ترتیب تا پایان دور پنجم، استقلال در ۴ دیداری که با این دو تیم داشته، ۴ امتیاز از الاهلی و یک امتیاز از الدحیل کسب کرده و ۵ امتیازی است. الدحیل نیز ۵ امتیاز از جدال با استقلال و الاهلی کسب کرده و الاهلی هم در این شرایط ۲ امتیاز کسب کرده است.

وضعیت الاهلی که مشخص است قطعا نمی تواند در صدر جدول قرار گیرد اما برای تعیین تکلیف میان استقلال و الدحیلی که هر دو ۵ امتیازی هستند، AFC به سراغ تفاضل گل تیم ها در جدال هایی که با هم داشته اند می رود. استقلال به لطف برتری ۵ بر ۲ برابر الاهلی و شکست ۴ بر ۳ برابر الدحیل، دارای تفاضل +۲ است. اما الدحیل در این شرایط تفاضل +۱ دارد و استقلال به همین دلیل در صدر جدول رده بندی قرار گرفت.

 
24-news.ir/vdci3zay.t1aur2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز