تاریخ انتشارجمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
یک خبرگزاری آمریکایی مدعی است طرفین غیرایرانی برجام خواهان آن هستند که این توافق تا قبل از تاریخ اول خرداد احیا شود حال آنکه این انتظار، بلندپروازانه به نظر می‌آید.
توافق تا پیش از انقضای توافق ایران - آژانس!
به گزارش خبر24، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دو مقام اروپایی مدعی شده که قدرت‌های جهانی به دنبال احیای برجام تا اواسط ماه میلادی آتی (می) هستند.

این در حالی است که در چهارمین هفته از مذاکرات وین، گفتگوها سازنده اما مسیر دستیابی به توافق دشوار ارزیابی می‌شود. اما ۲۲ می (اول خرداد) موعد پایان یافتن توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

دو طرف در ماه فوریه توافق کردند که دوربین‌های آژانس، فعالیت‌ها در تاسیسات اصلی ایران را ضبط کنند اما بازرسان تنها در صورتی می‌توانند به محتوای آن‌ها دسترسی پیدا کنند که مذاکرات وین به نتیجه برسد و در غیر این صورت، ایران آن‌ها را پاک خواهد کرد.

این در حالی است که یک منبع وابسته به دولت آمریکا می‌گوید که حصول توافق تا قبل از اول خرداد بلندپروازانه است و اینکه اواسط ماه ژوئن توافقی حاصل شود؛ محتمل‌تر است.

ادعا می‌شود که کشورهای اروپایی از بازگشت به توافق اولیه بدون بسط آن به مسائل منطقه‌ای حمایت می‌کنند.

این در حالی است که گروهی از مقامات بلندپایه آمریکا طی هفته جاری به منطقه سفر خواهند کرد.

سفر این گروه در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا درصدد اطمینان دهی به متحدان این کشور در مورد گفتگوهای هسته‌ای ایران و همچنین حل و فصل موضوعات مربوط به خرید جت جنگنده اف -۳۵ از سوی امارات متحده عربی است.

هدایت این گروه از دیپلمات‌های وزارت خارجه آمریکا را «برت مک گورک» هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه شورای امنیت ملی آمریکا و «درک کولت» مشاور وزارت خارجه این کشور برعهده دارند.
24-news.ir/vdcfxyde.w6dxcagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز