تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳
ویژگی هایی که در حدیث امام صادق علیه السلام در وصف افراد دورو و منافق ذکر شده است را بدانیم.
اگر این سه ویژگی را دارید «منافق» هستید!
 به گزارش خبر24، حدیثی جالب در خصوص افراد منافق را در کلام امام صادق(ع) بخوانید.

عَنْ أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ : ثَلاَثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ كَانَ مُنَافِقاً وَ إِنْ صَامَ وَ صَلَّى وَ زَعَمَ أَنَّهُ مُسْلِمٌ مَنْ إِذَا اُئْتُمِنَ خَانَ وَ إِذَا حَدَّثَ كَذَبَ وَ إِذَا وَعَدَ أَخْلَفَ
 
امام صادق علیه السلام از رسول اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کنند: سه ویژگی است که در هر که باشد منافق است، اگرچه نماز بخواند و روزه بگیرد و خود را مسلمان بپندارد: کسی که اگر امانتی به او بسپارند، خیانت کند و چون حديثى گويد، دروغ گويد و هرگاه وعده دهد تخلّف كند.
 
الکافي،  جلد۲ ،  صفحه۲۹۰، الجزء الثاني كتاب الإيمان و الكفر  
 
توضیح کوتاه:

1. همانگونه که برای «مؤمن» و «مسلمان» تعاریف و معانی مختلفی گفته شده ، همچنین برای «منافق» نیز معانی و ویژگی های مختلفی ذکر می شود.
 
2. به کسی که در ظاهر، خود را مسلمان و مؤمن نشان می دهد اما در باطن کافر است و کفر خود را مخفی نگه می دارد، منافق گفته می شود. گاهی اوقات به شخص ریاکار منافق می گویند، گاهی  به شخصی که در ظاهر، اظهار حب می کند اما در باطن دشمن است، منافق گفته می شود، گاهی اوقات به کسی که خود را انسان ظاهرالصلاح نشان می دهد اما در باطن فاسد است، منافق گفته می شود. گاهی به فردی که ادعای ایمان می کند اما به مقتضای ایمانش التزام نداشته و عمل نمی کند و متصف به صفاتی نیست که مخصوص مؤمنان است،منافق می گویند. زیرا باطن او مخالف با ظاهرش است. به نظر می رسد که منظور از منافق در حدیث مذکور، معنای  اخیر و نظایر آن باشد.
24-news.ir/vdcbzfbz.rhbgspiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز