تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
به همت متخصصین داخلی و با استفاده از تکنولوژی و دانش به روز ملی - جهانی در مجتمع استحصال اتان‌ ستاد اجرایی فرمان امام در شهرستانهای مهر و عسلویه، محصول کاندنسیت (+C5) به تولید انبوه رسید.
تولید محصول گرانقیمت «کاندنسیت» در عسلویه
به گزارش خبر24 به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش پارسیان سپهر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها ، صبح امروز از نخستین محصول مجتمع استحصال اتان در شهرستانهای مهر و عسلویه با نام تجاری (+C5) رونمایی شد.

 این محصول یکی از میعانات غنی و گرانقیمتی است که بااستفاده از تکنولوژی مدرن و روز دنیا جداسازی شده و برای تولید بنزین و سوخت "های‌تک" کاربرد و استفاده دارد.

گازطبیعی که از مخازن گازی استحصال می‌شود عمدتاً حاوی حجم قابل ملاحظه‌ای میعانات گازی یا هیدروکربنهای مایع است که عمدتاً از پنتان و هیدروکربنهای سنگین‌تر مانند سی5پلاس تشکیل شده وبه شیوه‌های مختلف قادر به تبدیل به نفت سفید، بنزین، سوخت جت و... هستند.

 میعانات گازی تولیدی پالایش پارسیان سپهر بدلیل نداشتن H2S و مرکاپتان ، و همچنین پایین بودن مقدار آب  و جداسازی گوگرد از آن نه تنها جزو شفاف‌ترین محصولات دراین حوزه میباشد بلکه به همین دلیل با جلوگیری از تولید آلاینده‌ها دارای ارزشهای زیست محیطی نیز میباشد.

در حال حاضر در کشور با احتساب منابع عرضه شده در پالایشگاه‌های گاز، روزانه چیزی در حدود 550 هزار بشکه میعانات گازی تولید و عرضه میشود که بخش عمده‌ای از آنها مستقیما صادر و باعث ارزآوری میشود که پیش بینی میشود تا پایان سال 1400 ظرفیت تولید میعانات گازی در کشور به 1 میلیون و 300 هزار بشکه افزایش پیدا کند.

گفتنی است طرح ملی و عظیم اتان‌گیری از گاز طبیعی در شهرستان مُهر استان فارس و عسلویه بوشهر توسط ستاد اجرایی فرمان امام درهفته‌های اخیر توسط رئیس‌جمهور بصورت رسمی افتتاح شد و روزانه ظرفیت دریافت خوراک 75 میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی را داراست.

در این مجتمع  500 هزار مترمکعب گاز دی اکسید کربن از گازطبیعی گرفته میشود و تولیدات آن سالانه 3.3 میلیون تن انواع ال‌پی‌جی و کاندنسیت است که 2 میلیون تن ازاین محصولات (اتان ، بوتان، میعانات شیرین و پروپان) صادر خواهد شد که مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.
24-news.ir/vdcaomn0.49nww15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز