تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
پس از اعلام آمادگی طرف عراقی با لغو ویزا با ایران، مسؤولان کشورمان نیز با این امر موافقت کرده و لغو ویزای 45 روزه برای دارندگان گذرنامه عادی بین دو کشور را در ایام اربعین تصویب کردند.
ویزای اربعین برداشته شد
به گزارش خبر24، در روزهای گذشته از استقبال عراق به منظور لغو ویزا با ایران خبر داد. امروز نیز در جلسه هیأت وزیران، با صدور مجوز برقراری مقررات لغو روادید برای دارندگان گذرنامه عادی بین ایران و عراق موافقت و مقرر شد در ایام اربعین ویزای دو کشور به مدت ۴۵ روز برای سهولت تردد زوار اربعین حذف شود. اکنون طرف عراقی نیز از موافقت دولت ایران برای لغو ویزا بین دو کشور خبر داده است.

البته در این زمینه هنوز طرف عراقی به صورت قطعی موضع خود را اعلام نکرده است، اما رسانه‌های عراقی این خبر را به استناد جلسه هیأت دولت ایران نقل کرده‌اند.  به گفته منابع آگاه، طرف عراقی نیز از این موضوع استقبال کرده و دولت عراق نیز از موافقت ایران با برداشته شدن ویزا بین دو کشور خبر داده است.

با این وجود، مسؤولان ستاد اربعین نیز اطلاع دقیقی از این تصمیم دولت نداشتند؛ به طوری که احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین از این تصمیم اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: فعلا مصوبه‌ای در این زمینه به ما ابلاغ نشده است و باید منتظر ابلاغیه دولت باشیم.

با توجه به شیوع کرونا و بسته بودن مرزهای زمینی بین ایران و عراق، باید منظتر تصمیم مسؤولان دو کشور برای اربعین ۱۴۰۰ باشیم. البته کمیته‌های ستاد اربعین در هفته‌های اخیر برای اعزام زائران در حال برنامه‌ریزی هستند.

 هزینه ویزای عراق از اوایل فرودین ۹۸ برداشته شد و دیگر زائران برای ویزای عراق نیازی به پرداخت هزینه نداشتند. اما اکنون در صورت برداشته شدن ویزا دیگر نیازی به اخذ ویزا هم نیست و زائران می‌توانند با گذرنامه معتبر در محرم و صفر از مرزهای زمینی و هوایی وارد عراق شوند. البته مرزهای زمینی عراق به دلیل شیوع کرونا بسته است و از اسفند ۹۸ هم هیچ زائری در قالب کاروان حج و زیارت به عتبات سفر نکرده است.
24-news.ir/vdcc44qm.2bqso8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز