تاریخ انتشارجمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
المانیتور گزارش داد: از زمان نهایی شدن توافق 25 ساله ایران و چین، روند همکاری‌ها بین دو کشور کند شده و ممکن است بخشی از آن مربوط به سایه مذاکرات احیای برجام در روابط دو کشور باشد.
احتمال عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای
به گزارش خبر24 به نقل از المانیتور، از زمان نهایی شدن توافق همکاری استراتژیک 25 ساله ایران و چین در ماه مارس سال جاری پکن و تهران دیگر خیلی درباره آن صحبت نکرده و هیچ خبر مهمی هم درباره توافقات دو کشور در این زمینه منتشر نشده است.

یکی از دلایل این مسئله می‌تواند موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و تصمیمات دولت بعد باشد. علی رغم آنکه جزئیات کمی از این توافق منتشر شده، و در حال حاضر هم رسانه‌های ایران روی این توافق متمرکز نشده‌اند، اما به نظر می‌رسد که روابط چین با ایران در حال رفتن به سمت و سوی جدیدی است. 

در حال حاضر امیدهای جدیدی برای عضویت ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای وجود ارد. ایران از سال 2005 عضو ناظر این سازمان بوده و در سال‌های 2008 و 2009 برای عضویت کامل درخواست داده اما به خاطر تحریم‌های سازمان ملل که در آن زمان علیه کشورمان اعمال شده بود این تلاش‌ها به سرانجام نرسید. 

در صورتی که ایران بتواند عضویت کامل سازمان همکاری‌ شانگهای برسد، همکاری‌های استراتژیک بین ایران و چین شاهد تغییر بزرگی خواهد بود. 

چند روز پیش هم نظام‌الدین زاهدف فاش کرد که قرار است در نشست سازمان همکاری شانگهای طی سال جاری موضوع عضویت کامل و دائم ایران در این سازمان در دستورکار قرار گیرد. 

به گفته وی عضویت ایران در این سازمان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان همکاری شانگهای است و در صورتی که دیگر کشورها هم آماده پذیرش ایران باشند، تاجیکستان هم با آن موافقت خواهد کرد. 

از این جهت موافقت تاجیک‌ها مهم است که در سال 2017 همین تاجیک‌ها با عضویت ایران مخالفت کرده بودند. انتظار می‌رود در ماه سپتامبر رئیس جمهور آینده ایران برای شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای به دوشنبه دعوت شود. 

سازمان همکاری شانگهای یک اتحاد سیاسی ـ اقتصادی ـ امنیتی بین 8 کشور چین،‌ روسیه،‌ قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان است. در کنار ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان هم عضو ناظر این پیمان هستند. 

هفته گذشته هم محمد کشاورز زاده، سفیر ایران در چین در یک نشست مهم پیمان شانگهای در شهر ووهان چین سخنرانی کرد. 

از طرف دیگر چینی‌ها در سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی تاکید کردند که در مذاکرات برجام باید موضوعات مورد نظر ایران محقق شود.

وانگ کوآن، نماینده چین در سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی گفته که اگرچه در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی انجام شده اما لغو تحریم‌ها موضوعی است که دو طرف بر سر آن اختلاف دارند. 
24-news.ir/vdcc4oqm.2bqs48laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز