تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
روزنامه سازندگی در شماره روز یکشنبه خودش به بی اساس بودن تهمت های علیه قالیباف و مجلس انقلابی تحت عنوان ماجرای دستکاری بودجه اعتراف کرد.
روزنامه سازندگی:دستکاری بودجه درست نبود
به گزارش خبر24، ماجرای دستکاری جداول بودجه سناریوی مشترکی بود که از سوی چند جریان سیاسی مختلف با گرایش های متفاوت طراحی شد. یکی از نمایندگان نخستین کسی بود که گزارش نادرستی در این خصوص منتشر کرد و در ادامه توزیع و انتشار گسترده این خبر به رسانه‌های مخالف قالیباف در هر دو جریان سیاسی سپرده شد. به منظور گسترش بیشتر اخبار و پوشش رسانه‌ای مطلوب ، یک جدول جعلی را نیز ضمیمه گزارش‌های خود کردند که حتی مورد استفاده و توجه رسانه‌های معاند فارسی زبان هم قرار گرفت. این ادعا که قالیباف شخصا جداول بودجه را با اصلاحات چند میلیاردی به سود برخی نهادهای مرتبط با جریان مورد نظر خودش تغییر داده سوژه مطلوب رسانه‌های ضد انقلاب بود هرچند یک روز بعد خبرگزاری ایرنا که به عنوان بازوی رسانه‌ای دولت و اصلاح طلبان این جدول جعلی را منتشر ساخته بود ضمن عذرخواهی کذب بودن آن را رسما اعلام کرد.

ده ها نماینده مجلس در مصاحبه های متعدد بر این نکته تاکید کردند که علاوه بر جدول دروغین،نفس ادعای مطرح شده در خصوص اصلاح غیرقانونی جداول بودجه و دستکاری در آن بدون تایید و تصویب مجلس غیرواقعی بوده و صحت ندارد. با این وجود توپخانه رسانه‌ای جریان‌های خاصی که اهداف انتخاباتی خود را دنبال می‌کردند همچنان سناریوی تخریب رئیس مجلس را در این پروژه با جدیت دنبال کردند.

حالا و با گذشت نزدیک به 50 روز از اوایل اردیبهشت ، سناریوی دروغین تخریب قالیباف برای عدم ورود به انتخابات ریاست جمهوری کارکرد خودش را از دست داده چراکه رئیس مجلس به این عرصه وارد نشد تا روزنامه سازندگی اعتراف کند ماجرای جداول بودجه از ابتدا اتهامی غیر واقعی ، نادرست همچنین غیر مرتبط با رئیس و اعضای هیات رئیسه مجلس بوده است.

در بخشی از گزارش سازندگی آمده است:"بررســی اطلاعات جدید درباره موضوع جداول بودجه نشان می‌دهد که آنچه به عنوان دســتکاری بودجه مطرح شــده بود درست نبوده و مسئولیت پاسخ به انتقادات نیز نه با رئیس یا هئیت رئیســه مجلس بلکه با هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بوده است.

محسن زنگنه که رئیس کمیته اصلاح ســاختار بودجه و اولین منتقد این مسئله بوده، برخلاف آن چه پیشتر عنوان می شد تاکید کرد که این یک نقد به ساختار مجالس گذشته درباره تصویب بودجه است که نمایندگان تاکید دارند آن را اصلاح کنند. زنگنه همچنین معتقد است نامه نمایندگان که رسانه ای هم شــد  نامه داخلی بوده و قرار نبوده منتشر شود. امضاکنندگان نامه نیز صراحتــا تاکید کرده‌اند که هدفشــان اصلاح ســاختارهای غلطی بوده که توسط مجالس گذشته پایه‌گذاری شده و در این زمینه اتهامی مبنی بر دستکاری بودجه به کسی وارد نکرده‌اند.

زنگنه تاکید کرد:باید مردم بدانند اتفاقی که در مجلس افتاد که جداول، ارقام و اعداد در روزهای پایانی و بدون آمدن به صحن اصلاح شد یک رویه اســت که در مجالس قبل هم بوده و متاســفانه در مجالس قبل به جای کمیسیون تلفیق یک نفر تصمیم گیر بوده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:"بررسی ســازندگی نشــان میدهد که در پایان جلسه 26 اسفند نمایندگان به ماده واحده بودجــه رای میدهند و اصلاحات تصویب می‌شــود.بنابراین برخالف آنچه پیش از این مطرح شده بود تغییرات جداول نه مرتبط با رئیس مجلس است و نه هیئت رئیسه مجلس بلکه این وظیفه برعهده هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق است.

 کما اینکــه علی نیکزاد نایــب رئیس اول مجلس نیز ایــن نکته را در صحن علنی مجلس بیــان کرد که این مســاله ارتباطی به هیئت رئیسه مجلس ندارد و هیات رئیســه کمیسیون تلفیق باید در این باره توضیح بدهد و »آنها هم چندین و چندین بار درباره جداول توضیح داده اند.« همچنین براساس فیلمی که به دست خبرنگار ما رسیده مشخص می‌شود که به‌صورت مشخص کمیسیون تلفیق طی رای‌گیری روشن اختیارات خود را برای تنظیم جداول بودجه با دوسوم رای به هیئت رئیسه کمیسیون تفویض می‌کند.

با گذشت نزدیک به 50 روز از موج تخریب علیه قالیباف و مجلس حالا و در آستانه انتخاباتی که رئیس مجلس در آن حضور ندارد رسانه نزدیک به جریان کارگزاران به دروغ بودن اتهامات در پروژه سیاسی جداول بودجه اعتراف کرده و به مستنداتی استدلال می کند که در همان زمان از جانب نمایندگان مجلس بارها مورد تاکید قرار گرفته بود.

اینگونه بی اخلاقی‌های رسانه‌ای در فضای سیاسی کشور نشان‌گر تعریف پروژه‌های هدفمند در آستانه رویدادهای تاثیرگذار کشور از جمله انتخابات ریاست جمهوری است ، اما نتیجه‌ای به جز بدبینی در بدنه اجتماعی و بی اعتمادی جامعه به برخی رسانه‌ها به همراه ندارد. / منبع: فردا
24-news.ir/vdcfjyde.w6d00agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز