تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
رییس ستاد انتخابات کشور گفت: برای انتخابات ریاست جمهوری ۶۷ هزار صندوق اخذ رای آماده شده است.
۶۷ هزار صندوق اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری
به گزارش خبر24،جمال عرف در جمع خبرنگاران گفت: فرآیند انتخابات از حدود ۶- ۷ ماه پیش آغاز شده است و اکنون به روز موعود یعنی برگزاری انتخابات در ۲۸ خرداد نزدیک شده ایم.

وی ادامه داد: در حوزه شورا‌ها نیز ۷۵ هزار صندوق اخذ رای در نظر گرفته شده است.

 اختصاص ۱۳۱ حوزه رای گیری در سراسر دنیا

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: با همکاری وزارت امور خارجه در ۱۳۳ نمایندگی خارج از کشور کار رأی‌گیری از هموطنان انجام خواهد شد.

جمال عرف درباره برگزاری انتخابات در نمایندگی‌های خارج از کشور گفت: انتخابات به طور همزمان در ۱۰۱ کشور و ۱۳۳ نمایندگی برگزار می‌شود که ۲۳۴ شعبه و ۴۵۰ صندوق در خارج از کشور کار اخذ رای را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت کانادا نپذیرفت که کشور ما صندوق و شعبه اخذ رای در این کشور فراهم کند بنابراین بنا شد در نزدیک‌ترین شهر آمریکا به مرز کانادا شعبه‌ای برای هموطنان ایرانی تعبیه می‌شود تا رای خود را در صندوق بیندازند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره استعفای برخی از اعضای هیئت نظارت بر انتخابات گفت: در فرایند انتخابات وسیعی که داریم، در مقطعی بین مجری انتخابات و ناظر بر سر موضوعاتی اختلاف نظر پیش می‌آید و مد نظر ماست که بر اساس قانون رفتار کنیم.

وی افزود: بحث ما درباره تبصره ۳ ماده ۶۳ است که می‌گوید همه اختیارات نظارتی با هیئت مرکزی نظارت است جز دو نکته، یکی تعیین صلاحیت و دیگری تعیین صحت انتخابات که به هیئت‌های نظارت استان و شهرستان‌ها سپرده شده است و ما خواستیم همین گونه عمل کنیم و اگر داوطلبی در هیئت‌های اجرایی و نظارت شهرستان تایید شد، تایید است و نباید مجددا به موضوع ورود شود و آقایان استدلال کردند که می‌توانیم ورود کنیم و الحمدلله ماجرا تمام شد.

عرف درباره وضعیت تامین امنیت انتخابات نیز گفت: از چند ماه پیش جلساتی پیرامون این مسئله برگزار کرده ایم و تاکنون بر اساس گزارشات رسیده، مشکل امنیتی نداریم و همگی آماده برگزاری انتخابات هستیم.

وی درباره احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم نیز افزود: ما تمامی تمهیدات را برای شرایطی که اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، در نظر گرفته ایم و تعرفه‌های لازم برای دور دوم انتخابات چاپ شده است تا اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شد، در جمعه هفته بعد از ۲۸ خرداد برگزار شود که آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات در دور دوم داریم.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: درباره واکسیناسیون کارگزاران انتخابات که مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا بود، قرار بود از طریق وزارت بهداشت و با استفاده از واکسن ایرانی، این کار انجام شود، به ما قول داده‌اند که امروز در کمیته اخلاق این مجوز داده شود بنابراین منتظر هستیم تا این کار انجام شود.

وی از ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی انتخابات به نامزد‌ها و سایر ستاد‌ها خبر داد و افزود: دستورالعمل تبلیغات در فضای مجازی و غیرمجازی تهیه و ابلاغ شده است.

عرف گفت: انتخابات الکترونیک شورا‌های اسلامی در ۲۴ مرکز استان و ۸ شهر (به عبارتی ۳۳ شهر) انجام می‌شود. در این خصوص با هیئت مرکزی نظارت شورا‌ها به توافق رسیده ایم.

وی افزود: انتشار آگهی اسامی نامزد‌های نهایی انتخابات ریاست جمهوری، شوراها، مجلس شورای اسلامی و خبرگان به فرمانداری‌ها ابلاغ شده است و نامزد‌ها در مرحله تبلیغات هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه ۲۷ خرداد تبلیغات انتخاباتی ممنوع است گفت: تبلیغات نامزد‌های انتخاباتی تا ۲۶ خرداد ماه مجاز است. خواهش می‌کنم نامزد‌ها و ستاد‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ۲۷ خرداد سکوت داریم و هر گونه تبلیغات چه در فضای مجازی و چه عینی و ... ممنوع است و ۲۸ خرداد انتخابات برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و تمهیدات ستاد انتخابات برای افزایش مشارکت افزود: ما از مهر ماه کار خود را برای تمهیدات انتخابات ۱۴۰۰ آغاز کردیم و این تمهیدات بعد از صدور حکم اعضای ستاد به صورت جدی آغاز شد.

عرف گفت: من ۱۲ جلسه به شکل ویدئو کنفرانس با همه روسای ستاد‌های انتخابات کشور داشتم، ۶ جلسه نیز با احزاب سیاسی جلسه داشتیم.

وی افزود: ضمن اینکه وزیر کشور جلسه‌ای با استانداران و فعالان سیاسی برگزار کرد و تمام تلاش وزارت کشور این بود که همه گروه‌های مرجع فعال شوند تا انتخابات پرشوری را برگزار کنیم در هر صورت نتیجه مشارکت بالا دولت قدرتمند است و مشارکت پایین نیز دولت با آرا کمتر خواهد بود که در هر شرایطی برای حل و فصل مسائل و مشکلات چه در بعد داخلی وخارجی نیاز به دولت قدرتمند با مشارکت بالا داریم.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره ترتیب اعلام نتایج شمارش آرا نیز گفت: تجمیع آرا در همان شعب اخذ رای انجام می‌شود و از آن‌ها وارد سیستم می‌شود و ترتیب اعلام نتایج نیز به ترتیب ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس و شورا‌های اسلامی شهر و روستا خواهد بود.

 بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رای اولی در انتخابات ۱۴۰۰

عرف در ادامه افزود: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار رای اولی حائز شرایط رای دادن در انتخابات ۱۴۰۰ هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: تعداد رای اولی‌ها در این دوره از انتخابات ۱ میلیون و ۳۹۲ هزارو ۱۴۸ نفر هستند که۷۰۶ هزار و ۹۸۸ واجد شرایط رای اولی مرد و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر زن هستند.

وی گفت: کل واجدین شرایط برای رای دادن نیز ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر می‌باشند که از این تعداد ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد و بقیه زن هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی اعم از بازرسی و حفاظت بر برگزاری انتخابات نظارت می‌کنند.

وی گفت: همه اقلام انتخاباتی ارسال و واکسیناسیون به تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ نفر در دوز اول انجام شده است.

 ارسال همه اقلام انتخاباتی به شعب رای گیری سراسر کشور

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه همه اقلام انتخاباتی به شعب رای گیری سراسر کشور ارسال شده است، گفت: برخی نظر سنجی‌ها میزان مشارکت ۳۷ درصدی و برخی از آن‌ها ۴۷ درصدی نشان می‌دهد.

عرف در ادامه با بیان اینکه تمام اقلام انتخاباتی به شعب سراسر کشور ارسال شده است، افزود: دستورالعمل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های تبلیغاتی به ستاد‌ها اعلام شده است که البته نگرانی از بابت رعایت شیوه نامه داریم و تذکر‌های لازم به ستاد‌های نامزد‌ها داده شده است.

وی به نظارت جدی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی نامزد‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: یکی از نامزد‌ها در همدان اصرار داشت تجمعی را در نقطه‌ای از شهر داشته باشد که فرمانداری و شورای تامین بر اساس شیوه نامه ها، آن نقطه را مناسب نمی‌دیدند که این مخالفت به معنای ممنوعیت و مانع شدن نبود.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: تعرفه‌های لازم چاپ شده است و شعب آمادگی دارند که اگر انتخابات به مرحله دوم رفت، همه کار‌ها انجام شود.

وی درباره میزان مشارکت مردمی در انتخابات پیش رو نیز گفت:طبق نظر سنجی‌های صورت گرفته که بخشی از نظرسنجی‌ها در فضای مجازی در اختیار همه است، نشان می‌دهد یک فاصله ۱۰ درصدی بین آمار‌های اتخاذی وجود دارد، در برخی نظر سنجی‌ها میزان مشارکت ۳۷ درصد و در برخی از آن‌ها ۴۷ درصد است.

عرف افزود: از دستگاه‌های نظرسنجی دعوت کرده و درباره این اختلاف سوال کرده ایم. باز هم با آن‌ها جلسه داریم تا ستاد انتخابات به عدد دقیق تری از میزان مشارکت و احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم برسد.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای با مشارکت گروه‌هایی که برای ستاد انتخابات کشور نظرسنجی می‌کنند، داشتیم آن‌ها کوچک و بزرگتر بودن جامعه آماری را علت اختلاف ۱۰ درصدی میزان مشارکت‌هع اعلام کردند.

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: فردا نیز دوباره جلسه‌ای در خصوص آخرین وضعیت مشارکت مردمی در انتخابات داریم. در این جلسه بررسی می‌شود که آیا انتخابات به مرحله دوم می‌رسد یا خیر؟ در آمار و اعدادی که اعلام می‌کنند اگر کمتر از ۵۰ درصد+۱ باشد تمهیداتی را در نظر می‌گیریم.

وی درباره تامین امنیت انتخابات افزود: ستاد امنیت انتخابات کار خود را انجام داده و جلسات مستمر داشته و مسأله مهم امنیتی گزارش نشده است و در امنیت کامل انتخابات را برگزار می‌کنیم.

عرف درباره تائید نظارت ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا‌های نیز گفت: میزان تائید صلاحیت‌ها در شورا‌های اسلامی شهر‌ها ۸۵ درصد و شورا‌های اسلامی روستا‌ها ۹۲ و نیم درصد است، در میاندوره‌ای مجلس ۴۳ و چهار درصد و در میاندوره‌ای مجلس خبرگان ۲۶ و یک دهم درصد است.
24-news.ir/vdcfeyde.w6d01agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز