تاریخ انتشارسه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: قیمت هر کیلو شیر خام ۶ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب شده و به زودی ابلاغ می شود.
محصولات لبنی چقدر گران می شود؟
به گزارش خبر24، مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص نرخ شیر خام تصریح کرد: پس از برگزاری جلسات متعدد تنظیم بازار در خصوص شیر خام، قیمت هر کیلو از این محصول ۶ هزار و ۴۰۰ تومان درب دامداری تصویب شد.

او گفت: دو هفته پیش در جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خام مورد بررسی قرار گرفت، اما از ما خواهش کردند قیمت تا بعد از انتخابات اعلام نشود ما هم قول دادیم مساعدت کنیم. 

مقدسی ادامه داد: امسال عواملی همچون خشکسالی و افزایش قیمت نهاد‌های دامی از علل گرانی محصولات لبنی است.  از اول سال تا کنون همه هزینه‌های دامداران با قیمت‌های جدید بوده  است. نرخ ۳ قلم نهاده که ۱۰۰ درصد تولید داخل است افزایش یافته است. نرخ کاه  از ۸۰۰ تومان به ۴ هزار تومان و یونجه از ۲۵۰۰ تومان  به ۵۸۰۰ تومان و ذرت علوفه‌ای از ۶۰۰ تومان  به ۱۸۰۰ تومان رسیده است.

افزایش قیمت شیر امروز ابلاغ می‌شود
رئیس انجمن صنفی گاوداران بیان کرد: افزایش قیمت شیر تصویب شده و امروز ابلاغ می‌شود و اگر این اتقاق نیفتد صنعت دامداری نابود می‌شود.

مقدسی در خصوص این ادعا که دامدار شیر خام را با قیمت گرانتر از نرخ مصوب به فروش می رساند گفت: به هیچ وجه اینطور نیست نرخ مصوب شیر خام با درصد چربی مشخص شده ۴ هزار و ۵۰۰ بوده و دامدار شیر را با درصد چربی بالاتر با نرخ ۵ هزار تومان می فروشد.

احتمال افزایش ۷۰ درصدی قیمت محصولات لبنی
در ادامه برنامه بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران در این خصوص گفت: افزایش قیمت شیر خام تاکنون ابلاغ نشده است و اعلام قیمت از طرف افراد غیر مسئول موجب التهاب بازار می‌شود.

او ادامه داد: این عدد اعلام شده اگر مصوب شود، فرایند ابلاغ دارد و هنوز رسمی نیست.

سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران گفت: ما مشکلی با افزایش قیمت شیر خام نداریم، اما قیمت گذری دستوری راهکار تعادل بازار نیست، هیچ کجا قیمت گذاری دستوری منجر به برطرف شدن مشکلات و رضایت تولیدکننده و مصرف کننده نشده است.

بنی طبا نظارت را موجب فشار بر تولید کننده دانست و گفت: نظارت بر بازار امکان پذیر نیست. راهکار اساسی این نیست که قیمت شیر خام و محصولات لبنی را دستوری مشخص کنیم.

او افزود: صنعت لبنیات، انحصاری نیست و ۴۰۰ برند در این صنعت رقابت می‌کنند و فعالان این صنعت بخش خصوصی است از این جهت قیمت گذاری راهکار اساسی نیست. اگر می خواهیم نظارت کنیم و قیمت گذاری دستوری داشته باشیم باید بر کل زنجیره نظارت وجود داشته باشد.

این مقام مسئول در خصوص اینکه چرا گفته شد افزایش نرخ شیر خام ، گرانی ۷۰ درصدی محصولات لبنی را به همراه دارد، توضیح داد: ۶۵ درصد ضریب تبدیل شیر خام به محصولات لبنی است همچنین از ابتدای امسال افزایش حقوق و دستمزد به علاوه افزایش حدود ۱۰۰ درصدی نرخ محصولات پتروشیمی را داشته ایم که این عوامل به افزایش ۷۰ درصدی قیمت تمام شده محصولات لبنی منجر می شود.
24-news.ir/vdci5yay.t1ar32bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز