تاریخ انتشارجمعه ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
پژهان گفت: در کشور ۳ میلیون مجرد بالای ۵۰ سال داریم که ۸۶ درصد آن‌ها به علت از دست دادن فرصت‌های ازدواج مجرد مانده اند.
علت بی رغبتی جوانان به ازدواج چیست؟
به گزارش خبر24، علی پژهان جمعیت‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران درباره بی رغبتی جوانان به ازدواج گفت: مسئله ازدواج یک مسئله فرهنگی است و امروزه در کشور با تغییر نگرش‌های فرهنگی در مورد ازدواج مواجه هستیم.

وی بیان کرد: پسر‌ها تنوع طلب شده‌اند و تعهد و مسئولیت اجتماعی را یاد نگرفته‌اند و اگر هم آموخته باشند رغبتی به مسئولیت پذیری ندارند.

پژهان تصریح کرد: مسئله بی‌رغبتی جوانان به ازدواج بیش از آن که به مسئله اقتصادی مرتبط باشد به مسئله فرهنگی مرتبط است. در اروپا اقشار ضعیف و فقیر ازدواج نمی‌کنند، ولی در ایران افراد ثروتمند و مرفه جامعه تمایلی به ازدواج ندارند.

جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران مرکز گفت: در حال حاضر بیش از ۱۳ میلیون نفر جوان مجرد در کشور وجود دارد که سن آن‌ها از سن مناسب ازدواج که برای خانم ۲۵ سال و برای آقایان ۳۰ سال است عبور کرده است.

وی افزود: بر اساس پژوهش‌های انجام شده ۳۵ شاخص از موانع اقتصادی و اجتماعی شناسایی شده که باعث عدم رغبت جوانان به ازدواج شده است. این موانع شامل:عقلانیت اقتصادی، آزاد بودن روابط آزاد بین دختران و پسران، تغییر سبک زندگی و گسترش شبکه‌های مجازی باعث شده که جوانان به جای گرایش به سمت ازدواج، زندگی با دوست غیر هم جنس را انتخاب کنند.

پژهان در ادامه بیان کرد: نداشتن اعتماد بین دختر‌ها و پسرها، پررنگ شدن ترس از ازدواج توسط خانواده‌ها و رسانه‌ها، ایجاد فوبیای ازدواج، و پررنگ شدن طلاق توسط رسانه‌ها و نگاه منفی به ازدواج را از دیگر موانع عدم تمایل جوانان به ازدواج دانست.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ۳ میلیون مجرد بالای ۵۰ سال داریم که ۸۶ درصد آن‌ها به علت از دست دادن فرصت‌های ازدواج و استفاده نکردن از آن‌ها و مجرد ماندن پشیمان هستند.

جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران مرکز افزود: دولتمردان باید برای نسل جوان کشور امنیت اقتصادی و اجتماعی را فراهم کنند، ترس از آینده و ازدواج را کاهش دهند و با توجه به بافت فرهنگی جامعه با نسل جوان همراهی کند.
24-news.ir/vdcb05bz.rhbafpiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز