تاریخ انتشاريکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
یکی از باورهای غلط طبی که درجامعه رواج زیادی هم دارد این است که تنها مصرف آب سرد موجب رفع تشنگی درافراد می‌گردد درصورتیکه اینگونه نیست و برخی از انواع تشنگی با آب گرم بهبود می‌یابد، مصرف مداوم آب سرد درافراد می‌تواند موجب مشکلات گوارشی و عصبی گردد.
آب سرد موجب رفع تشنگی نمی‌ شود
به گزارش خبر24، محمدعسکرفراشاه اظهار کرد: باید توجه داشت که تشنگی از دیدگاه طب ایرانی انواعی داشته که برخی از انواع تشنگی حقیقی با آب سرد بهبود می‌یابد ولی تشنگی کاذب یا تشنگی ناشی از خوردن بعضی غذاهای غلیظ بیشتر با آب گرم بهبود می یابد.

وی افزود: نکته دیگر این‌که باید توجه داشت بهترین دمای آب جهت نوشیدن، دمای آب موجود در کوزه سفالی است به طوریکه نه سرمای آب آسیب رسان ست نه گرم بودن آب آن‌را ناخوشایند می‌سازد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به این‌که بدترین نوع نوشیدنی، نوشیدن مایعاتی است که با یخ سرد شده باشد تاکید کرد: یخ با شدت سردی، موجب آسیب زدن به سلولهای عصبی، گوارشی می‌گردد.

 محمدعسکرفراشاه با بیان این‌که تشنگی الزاما با نوشیدن آب برطرف نمی‌شود خاطرنشان کرد: مصرف‌ "تری بخش‌هایی" چون کاهو‌‌سکنجبین، خاکشیر، روغن بادام شیرین، روغن بنفشه نیز به تامین رطوبت بدن  و رفع تشنگی کمک می‌کند.

متخصص طب سنتی با اشاره به این‌که  بخشی از تشنگی‌هاهم از عطش قلبی نشأت می‌گیرد که به علت  تنفس در هوای گرم وبرخی عوامل روحی ایجاد می‌شود تصریح کرد: این تشنگی‌ها معمولا با نوشیدن آب خنک برطرف نمی‌گردد وتنها با قرار گرفتن در محیط خنک وبه کام کشیدن هوا ونسیم خنک برطرف می‌شود .

 محمد عسکرفراشاه در پایان خاطرنشان کرد: بوییدن سیب بویژه سیب گلاب ،خیار ولیمو وگلاب برای رفع عطش نیز مناسب است.
24-news.ir/vdcdno05.yt0oz6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز