تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
عضو ارشد مذاکره کننده طالبان گفت: ما ترکیه را یک کشور اسلامی می‌دانیم؛ ولی حضور آنان را اشغال می‌دانیم و اگر بخواهند در افغانستان بمانند همانند آمریکا با آنها می‌جنگیم.
تهدید دوباره طالبان علیه حضور نظامی ترکیه
به گزارش خبر24، «مولوی خیرالله خیرخواه»، عضو ارشد مذاکره کننده طالبان در جریان سفر چندی پیش نمایندگان طالبان به تهران و شرکت در مذاکرات بین الافغانی، به سؤالات شبکه پرس تی وی درباره مواضع طالبان درخصوص موضوعات مهمی چون داعش، حقوق زنان، حقوق شیعیان افغانستان، روابط با همسایگان و سیاست های حکمرانی این گروه در صورت تسلط بر افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر پاسخ داد.

با داعش تفاوت عقیده داریم

وی که به پرسش‌های چالشی محسن اسلام‌زاده، پژوهشگر و مستندساز ایرانی به عنوان مجری برنامه «چهره به چهره» شبکه پرس تی وی پاسخ می داد، درباره نگاه طالبان به داعش گفت: طالبان از زمان مواجهه با داعش تاکنون، شهدای زیادی داده داست. بین داعش و امارت اسلامی تفاوت زیادی وجود دارد. نظرات، سلایق و عقاید داعش در هیچ گروه افغانستانی مشاهده نشده است که جان و مال مسلمان را بر خود روا وحلال بدانند. ما هم می‌گوییم که این نوع عقیده در امارت اسلامی وجود ندارد که که مال و جان مسلمان را بر خود روا و حلال بدانیم. عقاید ما برای همه روشن است و در طول20سال جهاد در مناطق مختلف افغانستان، مردم به‌صورت واضح شاهد رفتار، اعتقادات و تعامل امارات اسلامی بوده اند و این نوع رفتار از جانب ما مشاهده نشده است.اعتقادات آنها (داعش) منحرف است و شریعت اسلامی به ما مجوز نمی دهد که به چنین مواضعی معتقد باشیم. 

خیرخواه درباره حضور داعش در بدخشان اظهار کرد:  اگر کسی به صورت مهاجر به بدخشان آمده و در آنجا باشد، باید راه حلی جست‌وجوکنیم که برگردد. ما متعهد شده ایم که آنها را تشویق کنیم تا به کشورشان بازگردند. ما باید این مشکل را حل کنیم؛ چه از راه گفت‌وگو و چه اینکه خودشان بروند. اگر هم به‌عنوان مهاجر قانونی در آنجا بمانند، باید قوانین مهاجرت را رعایت کند. ما همچنین نمی خواهیم کشور ما امنیت دیگران را با خطر مواجه کند و کسانی که عامل خطر هستند، باید به کشورهایشان برگردند و از خاک ما نباید سوء‌استفاده شود.

مقام بلندپایه طالبان در پاسخ به این سؤال که آیا صحیح است که شش ماهی است طالبان با داعش نمی جنگد؟ عنوان کرد: درکجا با داعش بجنگیم؟ مگر داعش مرکزیت دارد که ما با آنها بجنگیم؟ آنها درمهمانخانه‌های کابل هستند و مرکز مشخص در ولایات افغانستان ندارند.اگر می داشتند طالبان با آنها می جنگید. الان داعشیان در جای دیگرنیستند و فقط در کابل هستند و دولت از آنان استفاده استخباراتی(اطلاعاتی) می کند.

مثل سابق با عربستان رابطه نداریم 

ارتباط طالبان با عربستان سعودی نیز موضوع دیگری بود که خیرخواه درباره آن گفت: تا جایی که اطلاع دارم از زمانی که امارت سقوط کرد و آمریکا به افغانستان آمد و افغانستان را اشغال کردند، ارتباط‌هایی با عربستان برقرار شد؛ ولی مثل سابق ارتباط نداریم. شما از تعدادسفرهای ما می توانید حدس بزنید که ارتباط ما مثل سابق با عربستان زیاد نبوده و نیست و ما سفرهای علنی به عربستان نداشته ایم.

حضور ترکیه را در افغانستان اشغال می‌دانیم و با آنها می‌جنگیم

اینکه گفته می‌شود ترکیه دوهزار نفر از معارضین سوریه را به افغانستان آورده است، بخش دیگری از گفت‌گوی اسلام‌زاده و مذاکره‌کننده ارشد طالبان را به خود اختصاص داد. او در این باره توضیح داد: ما ترکیه را یک کشور اسلامی می‌دانیم؛ ولی حضور آنان را اشغال می‌دانیم. ما چه آمریکایی‌ها و چه نیروهای دیگر زیر پوشش ناتو را که به اداره افغانستان (دولت افغانستان) کمک کنند، اشغالگر می دانیم. این را واضح گفته ایم که هرکس که به این شکل وارد افغانستان شود، ملت افغانستان به آنها به عنوان اشغالگر نگاه می کند و برخوردی را با آنها می کند که با اشغالگران آمریکا و ناتو کرده است و من فکر نمی کنم که چنین کسانی توسط ترکیه به افغانستان آمده باشند. ما بارها و بارها ثابت کرده ایم که این کار نه به خیر آنها و نه به خیر افغانستان است. وقتی آمریکایی ها و ناتونتوانستند امنیت برقرار کنند، شما از کجا می‌توانید برای افغانستان امنیت بیاورید؟
24-news.ir/vdcfxvde.w6dj1agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز