تاریخ انتشارپنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
وزیر مسکن دولت حسن روحانی توانست ایراد بزرگی در دولت محمود احمدی نژاد پیدا کند.
وزیر مسکن روحانی مچ احمدی نژد را گرفت!
به گزارش خبر24، محمد اسلامی وزیر مسکن دولت حسن روحانی با ادعای اینکه، "تامین نقدینگی این طرح(مسکن مهر) که از طریق خط اعتباری از بانک مرکزی باعث خلق بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان شده بود، از جمله مشکلات این طرح بود." ایراد جالبی به طرح محمود احمدی نژاد وارد کرد.

این ادعا نشان می دهد؛ اسلامی که 3 سال وزیر مسکن بوده است فاقد حداقل شناخت از مساله نقدینگی و بخش واقعی اقتصاد است، زیرا بزرگترین هنر یک نظام بانکی خلق پول و ترکیب مستقیم آن با بخش واقعی اقتصاد است که مسکن مهر توانسته است با استفاده از خلق پول 54 هزار میلیارد تومان نقدینگی بیش از 4 میلیون واحد مسکونی ایجاد کند.

در همین روزی که محمد اسلامی با ادعای کلیشه ای خلق پول با هدف تامین مالی مسکن مهر به این طرح حمله می کند، 3100 میلیارد تومان به وسیله عمدتا بانک های خصوصی خلق شده و صرف تولید هیچ محصول واقعی هم نشده است بلکه بانک ها از آن برای پوشاندن فساد و سفته بازی بر روی دارایی های موجود استفاده می کنند که به تورم 44 درصدی در ماه پایانی دولت حسن روحانی انجامیده است.

نگاه شبه کارشناسی در بین مدیران دولت روحانی و بخشی از اقتصاددانان این است که خلق پول در هر حالتی باعث ایجاد تورم می شود، درحالیکه محل تزریق پول خلق شده به اقتصاد است که نتیجه کار را روشن می کند. کمااینکه در بدترین زمان در دولت احمدی نژاد که با تحریم بی سابقه هم همراه شد، نرخ تورم تنها به 32 درصد رسید، اما مابه ازای آن حجم انبوهی تولید در بخش واقعی اقتصاد ایجاد شده بود که مسکن مهر یکی از مصادیق آن است.

در دوره کرونا در آمریکا 2 تریلیون دلار برای مقابله با آثار آن ایجاد شد که معادل 10 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا است، اما به تورم خاصی هم نمی انجامد زیرا این پول را تقدیم بانک ها نمی کنند که با آن در وال استریت سهام خریداری کنند.

در دولت حسن روحانی و با مدیرانی مانند محمد اسلامی، نقدینگی از 460 هزار میلیارد تومان در زمان تحویل دولت به مرز 4000 هزار میلیارد تومان در زمان تحویل دولت به سید ابراهیم رئیسی رسیده، اما رشد اقتصادی این دوره 8 ساله به زحمت به 1 درصد می رسد.

یعنی نقدینگی موردنظر محمد اسلامی 8 برابر شده و چیزی هم بر روی زمین ایجاد نشده است.
24-news.ir/vdchkznq.23nmzdftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز