تاریخ انتشارجمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰
دولت بلغارستان به اشتباه خود به تعلل در انجام واکسیناسیون اذعان کرد.
اشتباه در واکسیناسیون مرگ ۱۰ هزار شهروند را رقم زد
 به گزارش خبر24 به نقل از روسیا الیوم، «استویچکو کاتساروف» وزیر موقت بهداشت بلغارستان گفت که اشتباه دولت سابق در طرح واکسیناسیون باعث شد که ۱۰ هزار شهروند این کشور جان خود را از دست بدهند و در صورتی که این اشتباهات رخ نمی‌داد که این ده هزار نفر اکنون زنده بودند.

کاتساروف در پارلمان گفت که اشتباه نخست توسط دولت سابق این بود که اولویت را به واکسن «آسترازنکا» داد و سه واکسن دیگر که آژانس دارویی اروپا تأیید کرده بود را نادیده گرفت امری که باعث کمبود تعداد دوز‌های در درسترس در بلغارستان در اوایل سال جاری شد.

به گفته کاتساروف اشتباه دوم دولت سابق این بود که افراد مسن را در اولویت واکسیناسیون قرار نداد و این به مثابه «قربانی کردن نسل قدیم» بود، زیرا که ۸۰ درصد از قربانیان ویروس کرونا در بلغارستان افرادی بودند که عمر آن‌ها بالای ۶۰ سال است.

وزیر بهداشت موقت بلغارستان گفت: ما جوانان و افراد توانمند را در پنج ماه اول واکسینه کردیم و اقشار آسیب پذیرتر را به حال خود رها کردیم و این وضعیت تا اواخر ماه می‌تغییر نکرد.

وی در ادامه گفت: این مسائل باعث مرگ نزدیک به ۱۰ هزار نفر مرتبط با موج کرونا در ماه‌های مارس و آوریل شد و اگر ما افراد مسن را در اولویت قرار می‌دادیم می‌توانستیم جان بسیاری از آن‌ها را با واکسن نجات دهیم.

شایان ذکر است، تعداد افراد مبتلا به کرونا در بلغارستان به بیش از ۴۲۴ هزار مورد و تعداد فوتی‌ها نیز بیش از ۱۸ هزار مورد رسیده است. تا کنون نیز بیش از دو میلیون دوز واکسن در این کشور تزریق شده است.
24-news.ir/vdccmsqm.2bqp18laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز