تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
بسیاری از شهروندان با دریافت دوز دوم واکسن کرونا و ایجاد واکنش های طبیعی در بدن دچار تردید و تشکیک شده‌اند که مبادا به این بیماری مبتلا یا دچار عوارض ناشی از تزریق واکسن شده باشند، در حالی که برای رسیدن به پاسخ باید بین «واکنش طبیعی بدن» و «عوارض غیرطبیعی بدن» تمایز قائل شد.
بدحالی با دریافت دوزدوم، نشانه تولید آنتی‌بادی
به گزارش خبر24، برخی از شهروندان ایرانی از واکنش‌های طبیعی دوز دوم واکسن‌های کرونا شکایت داشته و دارند؛ برخی به اشتباه این واکنش های طبیعی را با عوارض غیر طبیعی و خطرناکِ حاصل از تزریق واکسن، اشتباه گرفته اند. گروهی از شهروندان هم تفاوت فاحش در تزریق دوز اول و دوم را دلیل ابتلا به کرونا قلمداد کرده‌اند،خلاصه این سوء تفاهم‌ها باعث ایجاد ترسی کاذب در میان شهروندان شده است.
 
در ادامه این نوشتار با نقل قول از منابع و مآخذ معتبر خلاصه آنچه که باید مردم از آن اطلاع حاصل کنند، خواهد آمد؛
 
 
با مرور اظهاراتی که متخصصان بیماری های عفونی ایرانی و خارجی پیرامون این موضوع مطرح کرده‌اند، می‌توان به این قطعیت و اطمینان رسید که واکنش‌های طبیعی حاصل از تزریق دوز دوم که عموما در حالاتی مانند «خستگی»، «سردرد مقطعی» و «دردهای عضلانی» بروز میکنند، نشانه های خوبی است؛ چرا که این نشانه ها، در واقع واکنش های طبیعی بدن هستند که از مبارزه سیستم ایمنی بدن با عفونت نسبی و کنترل شده ای که به واسطه تزریق واکسن در بدن ایجاد شده، حکایت می‌کنند. 
 
به اطلاعات فوق باید این نکته را اضافه کرد، اثرات یاد شده و عملکرد حاصل از تزریق واکسن کرونا صرفا محدود به این نوع واکسن و بیماری نوپدید نمی‌شود، بلکه اکثریت قریب به اتفاق واکسن‌های شناخته شده در جهان با چنین عملکردی بدن را درگیر و در نهایت از بیماری ها مصون می کنند.
 
خلاصه آنکه واکسن‌های کرونا تنها واکسن‌هایی نیستند که پس از تزریق دوز دوم یا به اصطلاح پزشکان دوز یادآور، واکنش‌های قوی‌تری ایجاد می‌کنند؛ بلکه تمام واکسن ها با چنین رویکردی موجب مصونیت بدن در مقابل بیماری های مختلف می شود. 
 
تفاوت بین واکنش طبیعی و عوارض غیر طبیعی 
 
 
 
در مورد ایجاد عوارض ها یکی از خبرگزاری‌های آلمان می نویسد: «در ابتدا باید بین عوارض جانبی و واکنش بدن به واکسن تفاوت قائل شد. در مورد کسانی که پس از واکسن دوم مشکلاتی را گزارش کرده‌اند، مسئله بر سر واکنش بدن است و نه عوارض جانبی واکسن. این واکنش‌ها می‌تواند ساعاتی پس از دریافت واکسن بروز کند و معمولا بیش از دو روز به درازا نمی‌کشند و البته به اعتقاد کارشناسان اگر چه نامطلوب و آزاردهنده‌اند؛ اما خطرناک نیستند.»
 
این رسانه در ادامه نوشته است: «در مقوله واکنش هم باید بین واکنش موضعی که واکنش در منطقه‌ای است که واکسن به آن تزریق شده است، مثل درد و تورم و قرمز شدن پوست، و واکنش سیستماتیک تمایز قائل شد. لذا عوارضی چون سردرد، خستگی مفرط، درد مفاصل، تب، درد عضله یا تب و لرز از جمله واکنش‌های سیستماتیک بدن به واکسن دوز دوم هستند که از سوی شهروندان آلمان گزارش شده‌اند.»
 
 
عوارض غیر طبیعی پس از تزریق واکسن به بدن
 
مرکز فدرال روشنگری سلامت در آلمان در گزارشی که چندی پیش با هدف تفاوت قائل شدن بین واکنش طبیعی بدن و عوارض غیر طبیعی پس از تزریق واکسن کرونا منتشر کرده، می نویسد: «در مورد عوارض جانبی تزریق واکسن، معمولا [عوارض غیرطبیعی] ۴تا۱۶روز پس از دریافت واکسن بروز می‌کنند. این عوارض می‌توانند مشکل‌زا شوند و به همین دلیل است که مرکز فدرال روشنگری سلامت توصیه کرده در صورت مشاهده عوارض، بیمار سریعا به پزشک مراجعه کند. برای شناخت عوارض غیرطبیعی حاصل از تزریق واکسن کرونا به بدن، می‌توان برای نمونه به سردردهای بدون وقفه یا خون‌ریزی‌های موضعی پوست اشاره کرد که شایع ترین عوارض تزریق واکسن کروناست.»
 
در گزارش دیگری سازمان غذا و دارو آمریکا نیز علاوه بر این نشانه‌های هشداردهنده، به برخی عوارض دیگر از جمله، درد قفسه سینه، تپش قلب یا تنگی نفس و... اشاره کرده و هشدار داده که این عوارض می‌توانند نشانه نوع نادری از التهاب عضله قلب باشند.
 
 
واکنش ها که در جوانان و زنان شدیدتر است
 
 
 
 
ضمن آنکه برخی از عوامل، مانند شرایط سنی و یا جنسیت افراد احتمال بروز عوارض جانبی را بیشتر می‌کنند. به گفته کارشناسان، افراد جوان احتمالاً عوارض جانبی را بیشتر تجربه می کنند، زیرا سیستم ایمنی قوی تری دارند. احتمال بروز عوارض جانبی شدیدتر در زنان بیشتر از مردان است. 
 
ایرنا در گزارشی که روز 12 شهریور سال جاری منتشر کرده با نقل قول از سازمان بهداشت جهانی آورده است:  «از ۱۴ دسامبر تا ۱۳ ژانویه، بیش از ۷۹ درصد عوارض جانبی توسط زنان گزارش شده و  عوارض جانبی نیز بسته به اینکه آیا در گذشته تماس با ویروس کرونا داشته اید یا نه ممکن است متفاوت باشد. اگر مدتی قبل به کووید-۱۹ مبتلا شده اید یا از قبل ایمنی دارید، واکسن می تواند مانند تقویت کننده عمل کند که در برخی موارد کاملاً بدون علامت است.»
 
دکتر مسعود مردانی متخصص بیماریهای عفونی در این رابطه می گوید: «داشتن درد و تب علامت طبیعی و شایعی است اما اگر قرمزی یا حساسیت به لمس در موضع تزریق بعد از ۲۴ ساعت بدتر شود  یا عوارض جانبی به حدی شدید باشد که فرد را نگران کند یا زمانی که عوارض بعد از چند روز از بین نروند، باید به پزشک مراجعه کرد.»
 
 
به گزارش دانا، وجود کسالت هایی که عموما در دریافت دوز دوم واکسن های کرونا در بدن ایجاد می شود نه تنها نگران کننده نیست، بلکه نوید دهنده تشکیل آنتی بادی هایی است که متضمن افزایش قدرت بدن و مقابله و مبارزه با کروناست. 
 
24-news.ir/vdcdfz05.yt0jj6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز