تاریخ انتشارشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
مهدي فخيم زاده که اين روزها در سريالي با عنوان «اپيدمي» با موضوع کرونا به ايفاي نقش مي پردازد، از دشواري هاي کار در شرايط کرونا سخن مي گويد.
روایت فخيم‌زاده از عادت‌های عجيب ایرانی ها
به گزارش خبر24، مهدي فخيم زاده که اين روزها در سريالي با عنوان «اپيدمي» با موضوع کرونا به ايفاي نقش مي پردازد، از دشواري هاي کار در شرايط کرونا سخن مي گويد.
مهدي فخيم زاده درباره ي فعاليت در روزهاي دشوار کرونايي تاکيد کرد: شرايط حال کرونايي تجربه اي است که هيچ گاه تا به حال نداشتم. من در بمباران تهران در سال ۶۰ کار کردم آن موقع کارگردان هم بودم، تهيه کننده هم بودم. فيلمي مثل «فرار» را کار کرديم اما اين شرايط نبود. آژير مي کشيدند، يک گوشه فرار مي کرديم و پناه مي گرفتيم. بعد که بند مي آمد ادامه کارمان را انجام مي داديم ولي حالا ترس پنهان و آشکار در همه ما به وجود آمده است. خودم که کاري شروع نکردم. کارهايي هم پيشنهاد شد، اما نپذيرفتم و مطرح کردم که چگونه در اين شرايط کار کنم. چندين کار هم براي بازي پيشنهاد شد که در نهايت «اپيدمي» را پسنديدم. مي خواستم نپذيرم اما ديدم که همه عوامل جوان هستند و از تيمشان خوشم آمد و کار را پذيرفتم. 

همبازي شدن با سيامک اطلسي پس از «همسر»
اين کارگردان با اشاره به شرايط کرونا، يادآور شد: ما سينماگران بيش از هر صنف ديگري عادت به دست دادن و روبوسي کردن داريم. در مجموعه «اپيدمي» من و آقاي سيامک اطلسي همبازي هستيم. مدتها بود همديگر را نديده بوديم و سر فيلم «همسر» با همديگر کار کرده بوديم. و در اين کار همديگر را ديديم و مانده بوديم که چه کنيم و واقعا اين ترس پنهان در همه  لحظات است. خيلي از عوامل هم در حين کار کرونا گرفتند. به هر حال چيز عجيب غريبي است که اميدوارم بعدها خاطره شود. فکر مي کنم اين روزها خاطرات عجيب غريبي است. من در هر شرايطي کار کردم. از کار تاريخي تا هلي کوپتربازي خواب و بيدار و. .. اما اين شرايط را تجربه نکرده بودم. از صبح که مي رويم، مدام مراقبيم که کسي به ما دست نزند و ما هم به کسي دست نزنيم. البته من واکسن زدم و ارشاد اين موقعيت را فراهم کرده اما خيلي از عوامل نزده اند. ضمن اينکه هيچ تضميني نيست. از مرگ نمي ترسم، بيشتر از اين دربه دري بيمارستان ها مي ترسم.  

شبکه هاي اجتماعي اخبار عجيب غريبي را به گوش مرم مي رسانند
فخيم زاده در همين زمينه درباره اخباري با موضوع واکسن در شبکه هاي اجتماعي مطرح مي شود، اظهار کرد: اين شبکه هاي اجتماعي علاوه بر حُسن هايي که دارد، ويژگي هاي ديگري هم دارد. اخبار عجيب غريبي را به گوش مردم مي رساند که معمولا هم اخبار درستي دارد ولي گاهي هم اينگونه نيست. به نظرم اخباري که درباره واکسن از اين شبکه ها منتشر مي شود، اخباري است که در آن تلاش مي کنند افراد را از واکسن زدن منصرف کنند.
اين بازيگر سپس چنين ادامه مي دهد: به نظرم تنها راه اين است که در اولين فرصت واکسن بزنيم و بعد به زندگي مان ادامه دهيم؛ البته نه اينکه همگي سفر برويم. متاسفانه جاده ها روزهاي تعطيل پر از مسافر است.آن سال هاي بمباران هم همينطور بود تا آژير مي کشيدند و يک روز بعد بمباران مي شد، همه مسافرت مي رفتند. شمال جا نبود و يا زماني که صداي آژير مي آمد مردم به جاي اينکه زيرزمين پناه بگيرند، پشت بام مي رفتند تا ببينند کجا بمباران مي شود. خانه ما جايي بود که زماني که آژير قرمز کشيده مي شد، صداي پاها را مي شنيدم که همه روي پشت بام مي دويدند تا ببينند اين بار کجا منفجر مي شود. ما ايراني ها عادت هاي عجيب و غريبي داريم. حالا هم تا اعلام مي شود به دليل کرونا همه جا تعطيل است، جاده هاي هراز و رشت پر از جمعيت مي شود! ولي به نظرم بايد مراعات کرد تا بتوانيم وضعيت را کنترل کنيم.

همچنان به ورزش ادامه مي دهم
اين کارگردان يادآور شد: اين روزها اغلب در خانه در قرنطينه هستم و حتما پروتکل ها را رعايت مي کنم، هم مطالعه مي کنم، هم مي نويسم و هم ورزش مي کنم. از زماني که باشگاه ها را تعطيل کردند، دوستانم مطرح مي کردند با اين وضعيت بدنشان افت کرده اما من همچنان به ورزش ادامه مي دهم. اتاقم را خالي کرده ام يکسري وسايل ورزشي گذاشته ام از جمله تردميل و دمبل و ... و ورزش را ادامه مي دهم.

خوشبختانه «مختارنامه» جاي «ولايت عشق» را گرفته است!
فخيم زاده در ادامه در پاسخ به اينکه آيا قصد ساخت سريال ندارد؟ اظهار کرد: سازمان صداوسيما ساخت يک سريال تاريخي درباره «حضرت ابراهيم(ع)»  را پيشنهاد داد اما من نپذيرفتم و گفتم که کار تاريخي نمي سازم اما در حال نگارش يک کار جنايي، پليسي و اکشن هستم که اگر آماده شود، سريال خواهد شد.
او در واکنش به بازپخش چندين باره سريال «مختارنامه» در تلويزيون، نيز اظهار کرد: کارهاي تاريخي اسلامي با توجه به مناسبت هاي زيادي که وجود دارد پخش و بازپخش مي شوند. يادم است انقدر «ولايت عشق» را پخش کرده بودند که مي گفتم مردم ممکن است به ما بد و بيراه بگويند! امام رضا (ع) را همه دوست دارند، ولي پخش مداوم سريال آن خوب نيست. خوشبختانه چندسالي است مختار جاي آن را گرفته است. مثل مناسبت عيد مي ماند، مراسم مذهبي که مي شود، آن را پخش مي کنند.  
اين بازيگر پيشکسوت در ادامه يادآور شد: به هر حال آقاي داود ميرباقري زحمت خيلي زيادي براي «مختارنامه» کشيد و خوب است که اين سريال هرازپاهي پخش شود، اما پخش بيش از حد، ممکن است اثرات منفي داشته باشد.

دوگانگي تلويزيون و نمايش خانگي و دستپاچگي مديران
اين کارگردان درباره ي گرايش کارگردانها به سمت توليد آثار نمايش خانگي، اظهار کرد: پلتفرم ها در حال حاضر اتفاق خوبي است اما بايد ضابطه مند باشد؛ حتي آثاري که توليد مي شوند. من سال ها در تلويزيون کار کردم و زودتر از همه به سمت تلويزيون رفتم و شايد بيشتر از همه هم در تلويزيون کار کردم شايد هم نفر چندم باشم. اما پلتفرم ها هم خوب هستند. الان کمي اين دوگانگي نمايش و ضوابطي که در تلويزيون وجود دارد، مديران را دستپاچه کرده است و مي خواهند ضوابط تلويزيون را هم در شبکه نمايش خانگي پياده کنند. خب ضوابط تلويزيون تاحدودي قابل درک است که يک شبکه عمومي و دولتي است و تا حدودي بايد رعايت شود. اما در اين پلتفرم ها بايد ضوابطي که در سينماها وجود دارد، رعايت شود و نه ضوابط تلويزيون. چراکه مخاطب خود انتخاب مي کند. تلويزيون مي گويد من به خانه مردم مي روم اما در سينما و پلتفرم ها،  مردم خودشان انتخاب مي کنند. کسي که نمي خواهد آثاري که توليدشده را ببيند، آن را انتخاب نمي کند. خيلي از فيلم هاي خارجي را که سانسور و فلو مي کنند، به تازگي هم اين اتفاق در سريال آقاي محمدي (قبله عالم) بيداد کرده است.

در کارهاي پليسي ام، پليس بيشتر سانسور مي کرد
فخيم زاده در پايان با بيان اينکه ضوابط تلويزيون کاملا مشخص است، يادآور شد: اين موضوع در تلويزيون کاملا مشخص است. کارهاي اواخر من در تلويزيون تقريبا هيچکدام سانسور نمي شد، به نوعي که در کارهاي پليسي ام، پليس بيشتر سانسور مي کرد، نه تلويزيون. در واقع ما زبان سانسور تلويزيون را ياد گرفتيم. اما آنچه در سينما پخش مي شود، هيچکدام در تلويزيون قابل پخش نيست. در حال حاضر شبکه نمايش خانگي تحت نظارت ساترا رفته، جايي که در آن مي خواهند ضوابط تلويزيون را پياده کنند و اين مشکل است.
24-news.ir/vdca0un0.49na015kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز