تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
صاحب نظران حوزه فناوري اطلاعات مي‌گويند ظرف 10 سال آينده هوش مصنوعي تمام صنايع جهان را متحول مي‌کند و تلفيق آن با فناوري مخابراتي نسل پنجم انبوهي از خلاقيت‌ها را ايجاد مي‌کند.
حاصل تلفيق هوش مصنوعی و فناوری 5G
به گزارش خبر24، صاحب نظران حوزه فناوري اطلاعات مي‌گويند ظرف 10 سال آينده هوش مصنوعي تمام صنايع جهان را متحول مي‌کند و تلفيق آن با فناوري مخابراتي نسل پنجم انبوهي از خلاقيت‌ها را ايجاد مي‌کند.

فناوري نسل پنجم به عنوان کاتاليست و تسريع کننده پيشبرد هوش مصنوعي در صنايع گوناگون عمل مي‌کند و اين دو فناوري استفاده سريع، ايمن و مقرون به صرفه از ابزار و محصولات مبتني بر اينترنت اشيا و شبکه‌هاي هوشمند را ممکن مي‌کنند.

به گفته روني واسيشتا معاون ارشد شرکت «اِن ويديا»، شبکه‌هاي نسل پنجم مبتني بر هوش مصنوعي، شکل‌گيري موج چهارم انقلاب صنعتي را تسريع کرده و فرصت‌هاي بي سابقه‌اي را در حوزه کسب و کار و نيز در جامعه خلق مي‌کنند.

ميلياردها شيء در کل شبکه اينترنت و در مراکز داده قرار دارند. يک شبکه نسل پنجم فراگير اين مراکز داده و اشياي هوشمند را به يکديگر مرتبط مي‌کند و اين کار با سرعت، شتاب، هزينه و قدرتي متناسب با نياز هر برنامه و نرم افزار صورت مي‌گيرد.

وي مي‌افزايد: تمامي اين شبکه‌ها به تدريج تغيير مي‌کنند تا با استانداردهاي نسل پنجم سازگار شوند. اين تحول نه تنها مبتني بر خلاقيت‌هاي برگرفته از هوش مصنوعي است، بلکه مستلزم مديريت، سازمان دهي و افزايش بهره‌وري خود اين شبکه است.

شبکه‌هاي نسل پنجم بر خلاف استانداردهاي قديمي تر شبکه‌هاي مخابراتي بي سيم، در عصر همه‌گيري خدمات کلود و اينترنت اشيا متولد شده‌اند و مي‌توانند ميلياردها حسگر مانند دوربين‌هاي ويدئويي را به يکديگر متصل کنند. از اين طريق مراکز داده به اطلاعات کافي براي انجام پردازش‌هاي مورد نياز سيستم‌هاي هوش مصنوعي دسترسي دارند.

پيامدهاي ترکيب هوش مصنوعي و فناوري ۵G
در ادامه چهار مثال عيني از پيامدهاي ترکيب هوش مصنوعي و فناوري نسل پنجم ارائه مي‌شود:
۱. هزاران دوربين بر روند توليد و ساخت خودروهاي خودران نظارت مي‌کنند: در آينده از نرم افزارهاي بررسي و کنترل بصري با قابليت خودآموزي و هوش مصنوعي براي شناسايي آسيب‌ها و نقص‌هاي خودروها در خط توليد استفاده مي‌شود. خودروسازان از اين طريق قادر به تحليل و شناسايي مشکلات مربوط به کيفيت خودروها در خط توليد خواهند بود.

۲. کمک به برنامه‌ريزي شهري و مديريت ترافيک در شهرهاي هوشمند: در محيط‌هاي شهري که تعداد زيادي از افراد و اشيا در تعامل با يکديگر هستند، نرم افزارهاي هوش مصنوعي بازرسي بصري، قادر به کنترل تمامي موجودات و اشياي متحرک و غير متحرک بوده و از اين طريق امنيت شهر و فضاهاي شهري ارتقا يافته و مديريت شهر و ترافيک تسهيل مي‌شود.

۳. استفاده از هوش مصنوعي براي مکالمه و پردازش زبان‌هاي طبيعي ارائه خدمات پيشرفته را ممکن مي‌کند: چت بات هاي گفتگو در اينترنت، دستيارهاي صوتي هوشمند و ديگر خدمات پيام رسان به صنايع مختلف کمک مي‌کنند تا روندهاي پشتيباني از مشتريان را ارتقا دهند. استفاده از هوش مصنوعي براي ارتقاي خدمات گپ تحت وب، ارتباط هوشمندانه‌تر با انسان‌ها را از طريق درک حالات چهره آنها و آگاهي از واکنش‌هاي آنها امکان پذير مي‌سازد.

۴. ارتقاي واقعيت افزوده و واقعيت مجازي: ارائه خدمات واقعيت افزوده و واقعيت مجازي در آينده بدون استفاده از رايانه‌هاي غول پيکر و سيم و کابل ممکن خواهد بود. فناوري بي سيم نسل پنجم، به صنايع حرفه‌اي امکان مي‌دهد تا به طور آني تغييرات جديدي در خدمات واقعيت افزوده و واقعيت مجازي ايجاد کرده و آنها را به صورت بي سيم در هر زمان و مکان ارائه دهند.

فناوري هوش مصنوعي و نسل پنجم در ترکيب با يکديگر اکوسيستم جديدي را براي استفاده نرم افزار نويسان مستقل و استارت اپ هاي خلاق به وجود مي‌آورند. اِن ويديا به تازگي با همکاري سرويس کلود گوگل يک آزمايشگاه خلاقيت به نام AI-on-۵G راه اندازي کرده که در آن اپليکيشن‌هاي هوش مصنوعي مبتني بر خدمات نسل پنجم راه اندازي و بررسي مي‌شوند.

در اين آزمايشگاه يک پلتفرم يکپارچه طراحي شده و سرورها، شبکه‌هاي مجازي نرم افزاري مبتني بر نسل پنجم، اپليکيشن‌هاي تجاري هوش مصنوعي، کيت‌هاي توسعه نرم افزار و غيره در دسترس قرار گرفته‌اند. قرار است نسخه تجاري اين خدمات در نيمه دوم سال جاري ميلادي در دسترس صاحبان صنايع قرار بگيرد.

تحولات مذکور ارائه خدمات کلود را نيز متحول خواهد کرد و مشاهده و انتقال داده‌ها را با سرعت بسيار زيادي در نقاط مختلف تسهيل مي‌کند.

بر همين مبنا، اپليکيشن‌هاي جديدي نيز طراحي خواهند شد که وابستگي بيشتري به خدمات کلود خواهند داشت. در عين حال انتظار مي‌رود ايمن سازي، کاهش هزينه استفاده و اتکاپذيري اين خدمات نيز به ميزان قابل ملاحظه‌اي افزايش يابد.
24-news.ir/vdciwpay.t1avq2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نرخ طلا و ارز